Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Nem számított, ki a civil és ki a katona…”

Szöveg: Révész Béla |  2018. február 13. 11:49

„Igazi apokalipszisről beszélhetünk Budapest ostroma kapcsán, melynek áldozataira, civilekre és katonákra egyaránt emlékeznünk kell” – mondta Baráth Ernő dandártábornok, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka azon a megemlékezésen, amelyet a fővárosi harcokban elesett katonák és polgári áldozatok emlékére rendeztek február 13-án, kedden Budapesten.

1599181639
A Kapisztrán téri Magdolna-toronynál a Honvédelmi Minisztérium, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint az I. kerület Budavári Önkormányzat szervezésében tartott koszorúzáson a Budapestért vívott második világháborús harcokra és áldozatokra emlékeztek a résztvevők. 1944 novemberében kezdődött meg a több mint száz napig tartó harc Budapestért. A szovjet gyűrű karácsonyra bezárult a főváros körül, a Várért azonban még másfél hónapig folyt a véres ostrom. A harcok 38 ezer civil áldozatot követeltek, Budapest romokban hevert. A legnagyobb pusztítást az I. kerület és maga a Vár szenvedte el. 1945. február 11-én a védők kitörési kísérletet hajtottak végre, ám a több tízezer katona közül csak pár százan tudtak átjutni az ostromgyűrűn.

Baráth Ernő dandártábornok, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka beszédében kiemelte: Budapest ostroma annyira véres volt, hogy azt csak a második világháború legpokolibb városi csatáival lehet egy lapon említeni. „Az ostrom során, a belváros szűk utcáiban minden idők egyik legkegyetlenebb városi ütközete bontakozott ki. Ebben az elkeseredett harcban már nem számított, hogy ki a civil és ki a katona" – mondta a tábornok, rámutatva: az utókor legnagyobb felelőssége a történtek részletes megismerése és az emlékezés. „Tartozunk a több mint hét évtizeddel ezelőtt elhunyt hősi halottainknak, elődeinknek azzal, hogy az igazság és a valóság fényében emlékezünk rájuk ezen az évfordulón. Emlékezzünk tehát kegyelettel mindazokra, akik elestek a Budapestért vívott hosszú küzdelemben. Emlékezzünk a hősi halált halt katonákra és civilekre egyaránt. Nyugodjanak békében" – zárta beszédét Baráth Ernő dandártábornok.

1599181640
A Magdolna-toronynál lévő emléktáblánál koszorút helyezett el többek között Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviseletében Jenik Péter kabinetfőnök, a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar nevében Baráth Ernő dandártábornok és dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka, Nagy Gábor, Budapest I. kerületének polgármestere, valamint Hollik István országgyűlési képviselő.

A megemlékezés a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán elhelyezett emléktáblánál fejeződött be. Az eseményen Berta Tibor ezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke mondott kegyeleti imát a hősi halált halt katonákért és az ártatlan civil áldozatokért.

1599181641
Fotó: Tischler Zoltán