Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nyomtatott harangszó

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. július 19. 19:19

A megoldhatatlan helyzetek is megoldhatóak – többek között ezt üzeni a Zrínyi Média kiadásában megjelent, A déli harangszó Magyarországon és a nagyvilágban című könyv, amelynek bemutatóját július 19-én, kedden tartották Budapesten, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban. A rendezvényen részt vett és beszédet mondott Hende Csaba honvédelmi miniszter, illetve Jankovics Marcell, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke is.

Július 22-én lesz 555 éve annak, hogy Nándorfehérvár alatt Hunyadi és Kapisztrán hadai megálljt parancsoltak az oszmán hódítóknak. Az Országgyűlés idén július elején az évforduló tiszteletére a diadal emléknapjává nyilvánította július 22-ét, és a különleges jubileum alkalmából jelent meg a Zrínyi Média gondozásában A déli harangszó Magyarországon és a nagyvilágban című könyv is. A Visy Zsolt szerkesztette művet július 19-én délután mutatták be a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.

A rendezvény elején Hende Csaba mondta el gondolatait a kötet kapcsán. Mint a honvédelmi miniszter rámutatott, a történelem az élet tanítómesterként arra tanít minket, hogy az előttünk járók miként próbáltak meg boldog, teljes életet élni. Éppen emiatt mindig emlékeznünk kell a múlt eseményeire.

Hende Csaba felidézte az 555 évvel ezelőtt történteket. Mint fogalmazott: az akkori Európa az oszmán hódítás révén megoldhatatlan képlettel szembesült, Hunyadi János, Kapisztrán János, illetve Nándorfehérvár hősei pedig azáltal váltak naggyá, hogy mégis megpróbálták megoldani a kialakult helyzetet. Ezáltal nemcsak saját nemzetüket óvták meg, hanem más nemzeteket is megvédelmeztek a rabságot és pusztulást jelentő török uralomtól.

Hende Csaba kiemelte: példájuk azt mutatja, hogy a történelem kereke megfordítható, ha megtesszük kötelességünket. A miniszter Hunyadira és Kapisztránra emlékezve úgy fogalmazott: megértették, mi forog kockán a reménytelennek tűnő harcban, mederbe tudták terelni az akaratot, az elszánást, a lelkesedést és az elkötelezettséget, a legjobbat voltak képesek megszólítani az emberekben. A miniszter rámutatott: példájuk azt is igazolja, hogy nemcsak magunkért felelünk, hanem a közösségért is.

A déli harangszó a nándorfehérvári diadal óta keretbe fogja életünket, és arra emlékeztet: mindig van remény, mert még ebben a nehéz életben sincs megoldhatatlan – hangzott el.

Hende Csaba hangsúlyozta: az emberek meg tudnak küzdeni a nehézségekkel, ha az elkötelezettséghez hozzáértés, az elszántsághoz józan mérlegelés párosul, helyén van a szív és az ész, és mindenki megtalálja az életben a maga feladatait. A tárcavezető rámutatott: a kötet segít felfedezni, hogy összetartozunk az előttünk járókkal, az emlékek megőrzőivel, illetve az imádságra hívó harangszó által azokkal az értékekkel, amelyek sikerre vitték megmaradásunk ügyét. A mű tehát az összetartozás fontosságát hangsúlyozza egész Európa számára az angol fordítás révén. Beszéde végén a miniszter köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a kötet elkészítésében.

A miniszter beszédét követően Jankovics Marcell, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke méltatta a kiadványt. Mint mondta, ma már sajnos Magyarországon is sokan akadnak, akik nem tudják, honnan ered a déli harangszó, e könyv lapjain azonban mindenki megismerkedhet annak történetével.

Emlékeztetett, hogy a harangszó ma békét sugall, a múltban azonban mást jelentett: a népi hagyományok szerint mágikus úton veri vissza a vihart, így a félrevert harangnak ugyanaz volt a jelentése, mint a véres kardnak, azaz: a mozgósítás. 1456-ra emlékezve a harangszó ma az összefogás jelképe is: Hunyadi, Kapisztrán és a nép közös fellépésének szimbóluma.

Mint Jankovics Marcell elmondta, a könyv egyszerre emlékezik, emlékeztet és elgondolkodtat azáltal, hogy elviszi olvasóját oda, ahol a két hős nyugszik. Így egyfajta „nyomtatott harangszónak" tekinthető.

A kötet szerkesztője, Visy Zsolt elárulta: gyermekkorától kezdve Hunyadi Jánost tekintette példaképének. Kiemelte: július 22. nemcsak Magyarország, hanem Európa és a kereszténység számára is fontos emléknap. A nándorfehérvári diadal annak idején hét évtizeden át biztosította a békét és a pozitív fejlődést, hiszen a magyar reneszánsz és Hunyadi Mátyás Magyarországa nélküle nem virágozhatott volna. Mint mondta, a könyv összeállítása során egy mindenkihez szóló, olvasmányos, kezelhető és vonzó mű elkészítése volt az alkotók célja.

Visy Zsolt minden közreműködő munkáját megköszönte, külön kiemelve a honvédelmi tárca segítségét, amely nélkül a kötet nem jelenhetett volna meg.

A déli harangszó Magyarországon és a nagyvilágban című könyv a Zrínyi Média Digitális Könyvtárából is letölthető!

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

(További képekért kattintson galériánkra!)