Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A lelkész szolgálata a szószék után kezdődik

Szöveg: Szűcs László |  2012. december 9. 9:09

Egy tábori lelkész szolgálata hitéleti és lelki gondozási részre osztható – vallja Szabó György alezredes, református tábori lelkész, aki jelenleg Koszovóban, az MH KFOR Kontingensnél teljesít szolgálatot.

Szabó alezredesnek a jelenlegi a negyedik missziója: 1998-ban Okucaniban, az akkori SFOR-ban töltött el fél évet a magyar kontingens tábori lelkészeként, majd 2005-ben, Koszovóban az MH Őr- és Biztosító Zászlóalj tizenharmadik váltásában tért vissza a nyugat-balkáni műveleti területre. 2009-ben Szarajevó következett, az EUFOR magyar kontingensének tábori lelkésze volt, augusztus óta pedig az MH KFOR Kontingens hetedik váltásának tagja.

Az alezredes szerint nagyon fontos, hogy egy tábori lelkész is jelen legyen egy-egy misszióban. „Vallom, hogy a lelkész szolgálata az ámen, azaz a szószék után kezdődik. Ez főként egy külszolgálat során igaz, hiszen ilyen helyeken a katonák egy közösséget alkotnak. Mintha egy gyülekezetben élne az ember, távol az otthontól és a szeretteinktől" – mondta.

1595946053

A pristinai Slim Lines tábor hangulatos, a portugál és a magyar békefenntartók által egyaránt használt konténerkápolnájában beszélgetve megtudtuk azt is, hogy a lelkész szolgálatát hitéleti és lelki gondozási részekre lehet bontani. A hitéleti feladatok – mint Magyarországon is – elsősorban a minden vasárnap megtartott istentiszteletekből, illetve a keresztelésből és konfirmálásból állnak.

„Vasárnaponként fél 11-kor kezdődik az istentisztelet. Együtt, egy közösségben imádkozunk, énekelünk, igét hirdetek. Látom és érzem azt, hogy a katonáknak szükségük van a meghitt csendre, egy közösségi életre, ahol kitárulnak a lelkek és a szívek. És felismerik: ha távol kell lennünk a szeretteinktől, akkor egyedül a Jóisten az, akihez segítségért fordulhatunk, hogy vigyázzon ránk és szeretteinkre is, akiket otthon hagytunk!" – fogalmazott Szabó György alezredes.

A református tábori lelkész szerint, „az érem másik oldala" a lelki gondozás, ami egy misszióban különösen fontos. Ez arról szól, hogy a katonák a lelkészben megtalálják azt a személyt, akinek elmondhatják gondjaikat és problémáikat. Aki ugyanis hat hónapot eltölt messze az otthonától és a szeretteitől, az gyakran találkozik valamilyen problémával.

1595946054

„A lelki gondozás ott kezdődik, hogy van egy bizalmas fél – jelen esetben a tábori lelkész – akihez a katona oda mer menni, akinek el meri mondani a gondját, problémáját. Ilyenkor hagyom, hadd beszéljen, hiszen az a fontos, hogy ki tudja a lelkét üríteni, el tudja mondani, hogy mi az, ami nyomasztja őt, ami fáj neki" – mesélte az alezredes.

Szabó György szerint egy tábori lelkésznek – tartozzon bármilyen felekezethez is – ökumenikus szellemben kell szolgálnia odahaza és misszióban egyaránt. „Ugyanakkor számomra előnyt jelent katolikus kollégáimmal szemben, hogy én magam is nős vagyok és van három gyermekem, így tudom, mert átélem, hogy milyen érzés otthon hagyni valakit."

Fotó: Rácz Tünde