Félidőben a hatodik váltás – Koszovóból jelentjük
Szöveg: Szűcs László | 2012. május 24. 8:18A műveleti területre történő kiérkezést követően eltelt három hónap, immár külszolgálatának félidejénél tart a koszovói Pristinában szolgáló MH KFOR Kontingens hatodik váltása. A magyar békefenntartók eddigi és jövőbeni feladatairól Polyák András alezredessel, a kontingens parancsnokával beszélgettünk.
A hatodik váltás első katonái – az úgynevezett logisztikai előkészítő és átvevő részleg – február 10-én érkeztek ki Koszovóba. A második ütem, azaz a főerők pedig egy héttel később, február 17-én kezdték meg békefenntartói szolgálatukat a KFOR-ban – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Polyák András alezredes.
A kontingens jelenleg Koszovó fővárosában, Pristinában, a KFOR-főparancsnokság közvetlen közelében található Slim Lines táborban, portugál békefenntartó katonákkal dolgozik együtt – árulta el a parancsnok, aki arról is beszélt, hogy a műveleti területre történő átcsoportosítást követően a magyar katonáknak részt kellett venniük egy ötnapos, úgynevezett hadszíntéri felkészítésen, amely nagyon komoly feltételeket támasztó zárógyakorlattal ért véget. Ezt a gyakorlatot a KFOR parancsnokhelyettese személyesen is megtekintette és elismerően nyilatkozott a magyar katonák felkészültségéről, tevékenységéről. Sőt e gyakorlat után nem sokkal a portugálok szintén végrehajtották saját váltásukat, s az újonnan kiérkezőknek már a magyarok segítettek a beilleszkedésben és a feladatok megismerésében.
Mint megtudtuk, a magyar kontingens három részből áll. A kontingens parancsnoksága alkotja a vezető szerveket, a másik kettő pedig az úgynevezett műveleti elem, valamint a támogató elem. Előbbi a műveleti lövészszázadból és a kontingens alárendeltségébe tartozó, de a KFOR parancsnokának hatáskörében dolgozó LMT-csoportból áll. A támogató elem pedig a műveleti század és a teljes kontingens munkájának biztosításáért felelős. Ugyanakkor a kontingenshez tartozik a KFOR-misszióban szolgálatot teljesítő magyar tisztek és tiszthelyettesek egészségügyi, pénzügyi és logisztikai ellátása is.
A hatodik váltás parancsnoka elárulta azt is, hogy a műveleti század része a portugál−magyar KFOR Harcászati Tartalék Zászlóaljnak (KFOR Tactical Reserve Manoeuvre Battalion), amely a KFOR parancsnokának közvetlen alárendeltségébe tartozó reagáló erő.
Mindezen teendők mellett a magyar katonák természetesen felkészültek a tömegkezelési feladatokban való részvételre, az úgynevezett jelenlétfenntartó járőrözésre, az objektumvédelemre, valamint ellenőrző-áteresztő pontok telepítésére és üzemeltetésére is – hangsúlyozta Polyák András alezredes.
Az elmúlt három hónap tevékenységéről szólva a parancsnok elmondta: az első hetekben nem igazán mozdultak ki a táborból, kiképzési foglalkozásokon készültek feladataikra. Az elmúlt másfél hónapban azonban több „éles" feladatban is közreműködtek. Egyebek mellett megfigyelőpontokat üzemeltettek, a szerbek és albánok egybehangzó kérésére jelenlétfenntartó járőrtevékenységet folytattak a megosztott Mitrovicában. Ez utóbbira a közelmúltban megtartott szerb választások miatt volt szükség, hiszen Koszovóban is jelentős szerb kisebbség él, amelynek tagjai részt vehettek az elnöki és a parlamenti választásokon. Szerencsére a kétfordulós szavazás minden probléma nélkül lezajlott, nem volt szükség a KFOR-erők, így a magyar békefenntartók alkalmazására.
Szerencsére a folyamatos készenlét és munka mellett némi szabadidejük is van a Koszovóban szolgáló magyar békefenntartó katonáknak. Ha éppen nincsenek bevetésen, akkor a vacsora utáni órák, illetve a héten egy nap a pihenésé és a regenerálódásé – mondta a parancsnok, aki szerint ezt mindenki igyekszik a lehető leghasznosabban eltölteni. Mivel minden lakókonténerben – amelyekben két-két békefenntartót szállásoltak el – internet-csatlakozási lehetőség áll a katonák rendelkezésére, az állomány ezeket az órákat használja ki, hogy a világháló segítségével beszéljen otthon maradt családtagjaival. Mindez nagyban segít leküzdeni a távollétből adódó problémákat, ráadásul a KFOR-kontingensek közül a mostani az első, amelyik szabadság nélkül szolgálja le hat hónapos misszióját.
Mindezek mellett – tette hozzá Polyák alezredes – magyar televíziós csatornák is elérhetőek a Koszovóban szolgáló békefenntartók számára, sőt a könyvtár is nagyon jól felszerelt – legyen szó akár DVD-kről vagy könyvekről. Aki pedig fizikai erőnlétét szeretné javítani, az rengeteg sportolási lehetőség közül válogathat a táboron belül.