Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A négynemzeti gondolkodás újabb és újabb kihívások elé állítja a katonákat

Szöveg: Szűcs László |  2012. szeptember 27. 8:28

Szeptember 26-án megtörtént a váltás Cipruson, az UNFICYP-ben szolgáló magyar kontingens egy része hazatért, a szlovák békefenntartókkal közös visszafogadó ünnepségüket szeptember 27-én délelőtt rendezik meg Nyitrán. A magyar kontingens parancsnoka, Lukács Péter alezredes egy évet szolgált a kettéosztott szigeten. Vele beszélgettünk.

1595942156

Milyen feladataik voltak a magyar békefenntartó katonáknak az elmúlt egy évben Cipruson?

A magyar kontingens békefenntartó katonáinak szerteágazó tevékenysége nem kizárólagosan az ütköző övezetben történő járőrözésből áll. A 24 órás jelenlét, a katonai megfigyelő és összekötő tisztek folyamatos elérhetőségének biztosítása, az adminisztratív tevékenységek, valamint a különböző összekötői és parancsnoki szintű találkozók megszervezése, lebonyolítása egyaránt az alapfeladatok része. Mindez változatossá tette a napi tevékenységünket és rengeteg új tapasztalat megszerzésére adott lehetőséget. Külön kiemelném a katonai megfigyelő és összekötő csoportok szakmai tevékenységét, melynek keretén belül a tisztjeink helyi önkormányzati kapcsolataik révén számos új lehetőséget tudtak biztosítani a 4-es szektor katonáinak.

Volt valamilyen „rendkívüli" esemény, amely nehezítette a munkát?

Az elmúlt év során a magyar katonák az általános napi feladataikon felül egyéb műveleti tevékenységekben is részt vettek. Már a tavaly szeptemberi váltást követő napokban szembe kellett nézni a területi kérdésekből fakadó, a szemben álló felek között kialakult feszültséggel. Ezért a probléma eszkalálódásának elkerülése végett az állandó, 24 órás szolgálatot alakítottunk ki nagyjából egy hónapos időtartamra. A probléma ugyan jelenleg is fennáll, de a személyes parancsnoki találkozók alkalmával sikerült némi kompromisszumos megoldást találni. Nem sokkal ezután aknamentesítési tevékenység kezdődött az ütköző övezetben, amely ismét feszültség kialakulásához vezetett. Az UNFICYP állandó felügyelettel garantálta a tevékenység előírás szerinti végrehajtását – mindez ismét 4 hónapos folyamatos jelenlétet követelt meg az aknamentesítési területen. A sziget időjárási körülményeire tekintettel ki kell emelnem továbbá a téli időszakban a heves, özönvízszerű esőzéseket, nyáron pedig az árnyékban 40 fokot meghaladó és huzamos időn át tartó meleget, amely a mindennapi feladatellátás során igazi kihívást jelentett.

1595942156

Az elmúlt egy évben voltak jelei a görög-török közeledésnek?

A közeledésnek az elmúlt egy év során voltak ugyan jelei, amelyeket a többoldalú nemzetközi találkozók is jól jeleznek, de áttörő előrelépést mindeddig nem sikerült elérni. Az ENSZ főtitkár különmegbízottja által vezetett, 2008 óta zajló tárgyalássorozat során a szemben álló felek elköteleződtek a konfliktus rendezése iránt, bár a tárgyalások 2012-ben csökkent intenzitással folytatódtak.

Változtatott valamit a helyzeten az, hogy július 1-től Ciprus az EU soros elnöke?

Az Európai Unió soros elnöki szerepének betöltése a napi missziós – ütköző övezetbeli feladatok ellátására – kifejezetten nem volt hatással, azonban a hivatalos delegációk rendszeres érkezése, a csúcstalálkozók és különböző szintű vezetői konferenciák megtartása a reprezentatív feladatok növekedésével járt, illetve az esetleges tüntetések kezelése érdekében több lett a tömegkezelési gyakorlatok száma is. Szerencsére éles bevetésre nem került sor.

Milyen az együttműködés a 4. szektor békefenntartó nemzetei, azaz a magyar, a szlovák, a szerb és horvát katonák között?

A 4. szektor katonái közötti együttműködés az elmúlt egy év során nagy változásokon ment keresztül, de természetesen mint mindent, ezt a kapcsolatot is lehet még tovább javítani. A négynemzeti közös gondolkodás és tevékenykedés folyamatosan újabb és újabb kihívások elé állítja a katonákat. A szektoron belül a vezetői szintű nemzetközi együttműködés példaértékűvé fejlődött, a mindennapi élettel járó kisebb vitákat általában az eltérő nemzeti jogszabályi környezet és az eltérő nemzeti elvárások generálják. Külön kiemelném a MOLO-csoportokat, amelyek a pártatlansági alapelv biztosítása érdekében többnemzetiségűek, amely megköveteli a nemzetek közötti alkalmazkodást és együttműködést. Az elmúlt egy év során haladást értünk el a logisztikai biztosítás kapcsolatrendszerében is. Ennek keretében a hatékony szlovák-magyar vezetői együttműködés eredményeként számos rendezetlen ellátási kérdést sikerült tisztáznunk.

1595942156


Milyen az együttműködés a más szektorokban dolgozó békefenntartókkal?

A más szektorokban dolgozó békefenntartókkal a hadműveleti területen folyamatosan együtt dolgoztunk – gondolok itt a szektorhatáron található görög és török katonai állásokhoz kapcsolódó tűzszünetsértésekre, vagy akár a UN Flight munkatársaira, akikkel a helikopteres járőrözési feladatokat közösen hajtjuk végre. Mindemellett a MOLO tisztek rendszeres találkozók és rendezvények alkalmával osztották meg tapasztalataikat és erősítették az együttműködési képességüket.
A szektorok közötti kiváló kapcsolatot támasztja alá, hogy a vezető állományt rendszeresen meghívják a katonai és kulturális eseményekre.


A szektoron kívül merre szolgáltak még magyar békefenntartó katonák?


A szektoron kívül magyar békefenntartó katonák szolgálnak az UNFICYP Főparancsnokság szervezeti rendszerén belül található Parancsnoki Tartalék Erőknél, valamint a Katonai Rendész Részlegnél is. Nemzeti rangidősként említést kell tennem a törzstiszti beosztást betöltő munkatársainkról, akik ugyan nem részei a magyar kontingensnek, de számos szálon keresztül kötődnek hozzánk.

Az UNFICYP vezetése mennyire volt elégedett a magyarok munkájával?

Általánosságban elmondható, hogy a visszajelzések, illetve parancsnoki értékelések alapján a magyar békefenntartó katonák kivételes odaadással és szorgalommal látják el feladataikat és állják meg helyüket az egyes szakterületeken. Ezt támasztja alá, hogy az egy év alatt több, mint harminc parancsnoki elismerést, illetve ezen kívül hét Force Commander-i dicséret kaptunk.

1595942157


Változik-e a jövőben az UNFICYP feladatrendszere?

Az UNFICYP 1964, azaz megalakítása óta a szembe nálló felek közötti feszültség csökkenését folyamatosan lekövette. Az utolsó jelentős átalakulás 2004 végére tehető, azóta változatlan létszámmal látja el feladatait. Azonban az ENSZ Biztonsági Tanácsának 186. (1964) számú határozata által adott mandátum nem változott. Eszerint:„A nemzetközi béke és biztonság megőrzése érdekében minden erőfeszítést meg kell tenni a harcok újjáéledésének a megelőzésére. Hozzá kell járulni a törvényesség és a rend visszaállításához, illetve a normális állapotokhoz való visszatéréséhez".

Személyesen önnek mit hozott a Cipruson töltött egy év?

Ha visszagondolok az egy évemre, vegyes érzések lesznek rajtam úrrá. Boldog és büszke vagyok, hogy a magyar kontingens parancsnokaként szolgáltam, úgy érzem a feladatok ellátása érdekében maximális erőfeszítéssel dolgoztam, és segítettem a katonák munkáját. Munkámnak számos területén láttam a gyümölcsét, amely további feladatok ellátására, teljesítő képességem további fokozására sarkallt. A sziget csodálatos, a hivatalos és szabadidős programok során sikerült meglátogatnom megannyi nevezetes helyet, magamba szívni a több ezer éves kultúrát, a magával ragadó környezetet. Ugyanakkor szomorúságot is érzek, hisz nem könnyű megválni kollégáimtól és ettől a varázslatos helytől.

Milyen beosztásban folytatja Magyarország katonai pályafutását?

Hazatérésemet követően visszatérek a Honvédelmi Minisztérium Fegyverzeti és Hadbiztosi Hivatalhoz, ahol az UNFICYP misszió előtt teljesítettem szolgálatot.

1595942157

Fotó: Archív