Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az elöljárók is elégedettek a magyar kéksapkásokkal

Szöveg: Szűcs László |  2012. január 19. 9:32

Tavaly szeptemberben érkezett ki az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Misszió (UNFICYP) magyar kontingensének harmincadik váltása a földközi-tengeri kettéosztott szigetre. Az elmúlt hónapok tapasztalatairól, a márciusban esedékes következő váltásra történő felkészülésről, valamint az idei feladatokról kérdezte a honvedelem.hu Lukács Péter alezredest, a magyar kontingens parancsnokát.

1595930156
A harmincadik váltással Ciprusra érkezett magyar katonák számára az első hetek – tekintettel a feladatkörök átadás-átvételére rendelkezésre álló rövid, mindössze egyhetes időtartamra – rendkívül mozgalmasan teltek – mondta Lukács Péter alezredes, hozzátéve: az idegennyelvi környezetben való munkavégzés, az UNFICYP sajátos szabályrendszerének elsajátítása és gyakorlati alkalmazása, valamint az időjárási feltételek mind-mind kihívást jelentettek az újonnan érkezőknek.

A váltás óta eltelt négy hónap tapasztalatai alapján azonban elmondható, hogy a magyarok beilleszkedése sikeresen megtörtént, s ezt nagyban segítették a más nemzetek katonáival közösen végrehajtott felkészítések, valamint sportversenyek – emelte ki a kontingens parancsnoka.

Mint megtudtuk, a kettéosztott Cipruson a magyar békefenntartók legfőbb feladata a béke és biztonság fenntartása, vagyis biztosítaniuk kell azt, hogy a szemben álló ciprusi török, illetve ciprusi görög felek között harci cselekményekre ne kerüljön sor.

1595930156
„Ebből a feladatkörből adódóan a békefenntartás semlegességet követel valamennyi szervezeti elemtől, valamennyi itt szolgáló katonától, és ezt a mindennapi munkavégzés során folyamatosan érvényesíteni kell!" – mondta Lukács alezredes, majd arról beszélt, hogy a magyarok vezette kontingens teljes létszáma 84 fő. Ebből hetvenhét a magyar kéksapkás, heten pedig – egy Szerbiával kötött megállapodás értelmében – szerbek. Az UNFICYP nicosiai főparancsnokságán szolgáló húsz magyar közül hatan törzstiszti beosztásban dolgoznak – például vezető orvosként, ügyeletes tisztként vagy hadműveleti főtisztként –, kilencen pedig az úgynevezett parancsnoki tartalékerők (Mobile Force Reserve, MFR) részeként biztosítási, őrzés-védelmi és speciális tömegkezelési feladatokat látnak el. Öt magyar békefenntartó a katonai rendészszolgálat (Force Military Police Unit, FMPU) tagja.

Lukács Péter alezredestől megtudtuk azt is, hogy az UNFICYP 4. szektorában – együttműködve másik három nemzet képviselőivel, azaz szlovák, szerb és horvát egyenruhásokkal – 57 magyar katona teljesít szolgálatot: közülük tizenheten a szektor Famagustában található parancsnokságán logisztikai, hadműveleti és összekötő tiszti feladatokat látnak el. A fennmaradó negyven katona pedig – hat szerb kéksisakossal kiegészülve – az Athienouban települő 1. szakasz állományát alkotja.

1595930156
„A magyar kontingens katonái által ellátott feladatok közül ki kell emelni az 1. lövészszakasz tevékenységét, amely hangsúlyos szerepet tölt be a felelősségi körzetében lévő ciprusi görög és a ciprusi török közösség közötti békés légkör fenntartásában. Feladatuk az ütközőzóna folyamatos felügyelete, mégpedig járőrözés, valamint légi megfigyelés útján. Elmondhatjuk, hogy a szerb békefenntartókból álló 2. szakasszal, valamint a szlovákokból álló 3. szakasszal együtt ők alkotják a misszió «lelkét». Folyamatosan figyelemmel kísérik a szemben álló felek közötti tűzszünet fenntartását, s ennek keretén belül szorosan együttműködnek a helyi kormányzati igazgatással, valamint az ENSZ civil és rendőri szervezeteivel" – árulta el a magyar kontingens parancsnoka.

Az elmúlt négy hónap feladatairól szólva Lukács alezredes elmondta: az alaprendeltetésből adódó teendők mellett bőven volt más tennivaló is. Például a 4. szektor felelősségi területén, Pyla helységben került sor – az ENSZ által felügyelt ciprusi békefolyamat részeként – a ciprusi görög és török állam vezetőinek találkozójára január 5-én. A megbeszélés biztosítása érdekében az 1. lövészszakasz készenléti szolgálatot ellátó mobil bevetési egységét is kivezényelték, szerencsére azonban a találkozó rendkívüli esemény nélkül zajlott le.

1595930156
Talán e legutóbbi sikeres feladat-végrehajtásnak is köszönhető, hogy az UNFICYP elöljárói maradéktalanul elégedettek a magyar katonák munkájával, a rendszeres ellenőrzések alkalmával mindig pozitív hangvételű értékeléseket kap a magyar kontingens – mondta a parancsnok, aki saját beosztásáról az elmúlt négy hónap tapasztalatait értékelve így nyilatkozott: „A feladatok felelősségteljes ellátása folyamatos készenlétet és éberséget követel meg, a mindennapok során számos kihívással szembesülök, amelyeket igyekszem magas szinten teljesíteni. Rendkívüli élmény számomra a nemzetközi környezetben való munkavégzés. A váltást követően az első hetek nagyon fárasztóak és megterhelőek voltak – az új típusú feladatok és körülmények miatt −, azonban az eltelt idő során sikerült jó együttműködést kialakítani a szektor többi nemzetével, valamint az 1. és a 2. szektor argentin és angol parancsnokával és a főparancsnokság állományával."

A Cipruson szolgáló magyar kontingens számára a következő nagy feladat a márciusban esedékes újabb váltás előkészítése. Néhány hét múlva több mint harminc magyar katona érkezik a szigetre, s az átadás-átvétel zökkenőmentes előkészítését már február elején megkezdik a kontingens tagjai. A mostani váltás a tiszti beosztások nagy részét nem érinti, hiszen ezekben a pozíciókban szeptemberben váltottak, most leginkább a kulcsfontosságú tiszthelyettesi beosztásokba kerülnek újak – emelte ki az alezredes. (Érdemes megemlíteni, hogy az UNFICYP magyar kontingensénél egy évben kétszer, márciusban és szeptemberben van váltás: egyszerre csak az állomány fele fejezi be külszolgálatát, így mindig maradnak olyanok a szigeten, akik már „rutinos" békefenntartók, megkönnyítve ezzel az újonnan érkezők beilleszkedését.)

1595930157
Az újonnan kiérkezők számára egyébként a legfontosabb feladat az lesz, hogy az átadás-átvétel egyhetes időtartama alatt igyekezzenek valamennyi ismeretet megszerezni, és ellesni a „praktikákat" az elődöktől. Ugyancsak lényeges elvárás velük szemben, hogy minél hamarabb szokják meg az új körülményeket, valamint a mindennapi angol nyelvű környezetben történő munkavégzést és kommunikációt.

Mindez azért is lényeges, mert ebben az évben is több kiemelkedő feladat vár a Cipruson szolgáló magyar katonákra. A márciusi váltással érkező állomány – illetve azok, akik még szeptemberig a szigeten vannak – számíthat a békefolyamatot segítő újabb politikai és diplomáciai találkozók biztosítására, amelyek a megszokottnál nagyobb odafigyelést és az átlagosnál nagyobb terhelést jelenthetnek mindenkinek.

Ráadásul 2012 júliusától decemberig Ciprus látja el az Európai Unió soros elnöki feladatait, s az ezzel járó események várhatóan az UNFICYP békefenntartó misszió mindennapjaira is hatással lesznek – mondta Lukács Péter alezredes.

Fotó: UNFICYP magyar kontingens