Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Cipruson őrzik majd a békét

Szöveg: Szűcs László |  2010. július 22. 11:22

Véget ért az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Misszióban (United Nations Force in Cyprus – UNFICYP) résztvevő magyar kontingens huszonnyolcadik váltásának külszolgálat előtti felkészítése. A földközi-tengeri szigetre induló magyar katonák július 19–22. között úgynevezett záró gyakorlaton adtak számot tudásukból a táborfalvai bázison.

Négy napos záró gyakorlattal ért véget az UNFICYP misszióban tevékenykedő magyar kontingens huszonnyolcadik váltásának felkészülése. A Ciprusra készülő állományban ezúttal nemcsak magyar katonák, hanem a szerb hadsereg egyenruhásai is jelen voltak, hiszen déli szomszédunk szeptembertől összesen hét tisztet és tiszthelyettest küld békefenntartói feladatokkal a földközi-tengeri szigetre.

A Magyar Honvédség tizenhét éve, 1993 óta vesz részt az ENSZ ciprusi missziójában. Hazánk kezdetben négy megfigyelővel járult hozzá a megosztott sziget békéjéhez, 1995-től azonban már katonai alegységgel is bekapcsolódott a görögök és a törökök között létrejött tűzszüneti megállapodás fenntartásába. A magyar katonák korábban osztrák, 2001. júniusától viszont szlovák katonákkal közösen felügyelik a tűzszüneti biztonsági zóna keleti, 4-es számú szektorát – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére a kontingens táborfalvai kiképző bázison végrehajtott záró gyakorlatán Balogh Gábor őrnagy.

A békefenntartó misszióra készülő állomány felkészítéséért felelős szolnoki székhelyű MH Béketámogató Kiképző Központ (MH BTKK) kiképzési részlegvezetője hozzátette: 2005 óta 84 katonából álló magyar kontingens vesz részt az ENSZ békefenntartó misszióban. A Magyar Honvédség katonái három helyen dolgoznak. Nicosiában, az UNFICYP parancsnokságán elsősorban törzsbeosztásokban szolgálnak magyar katonák, de itt találhatók meg a katonai rendészek és az úgynevezett parancsnoki tartalék erők is.

A másik helyszín, a negyedik szektor parancsnoksága, Famagusta, ahol közel húsz magyar katona tevékenykedik, ugyancsak törzsbeosztásokban. Emellett itt végzik feladatukat a katonai megfigyelő és összekötő tisztek is. A legnagyobb létszámban Athienouban szolgálnak magyar katonák, a szakasz táborában mintegy negyven magyar katona állomásozik, s itt van a kontingens parancsnoksága is.

A most készülő váltás is Athienouba utazik majd szeptemberben – árulta el a kiképzésért felelős főtiszt, akitől

megtudtuk azt is, hogy a magyarokhoz ezúttal hat szerb katona is csatlakozik. A két ország haderejének közös döntése alapján ugyanis az elkövetkező fél évben szerb egyenruhások is szolgálnak a negyedik szektor felügyeletéért felelős szlovák-magyar-horvát közös zászlóaljban. (A horvát hadsereg négy katonai megfigyelő és összekötő tiszttel vesz részt a misszióban.) A két rajparancsnok-helyettesi és négy járőr beosztású szerb katona feladat nem különbözik a magyarokétól, közösen járőröznek majd a megosztott szigeten. A hetedik szerb katona pedig Nicosiában, a parancsnokságon kapott törzstiszti beosztást.

A szerb egyenruhások július 12-én csatlakoztak Szolnokon a kiképzéshez. Mint Balogh őrnagy elmondta: e rövid idő alatt is sikeresen elsajátították azokat az ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a műveleti területen a feladat végrehajtáshoz.

A ciprusi békefenntartó misszióra készülő magyar katonák felkészítése június 28-án kezdődött – mindezt már Kovács Imre alezredes, a magyar kontingens parancsnokától tudtuk meg. A főtiszt – aki egyébként az MH 86. Szolnok Helikopterbázis Művelettámogató Zászlóaljának parancsnoka – első missziójára készül, s lapunk kérdésére elárulta azt is, hogy a 44 békefenntartói helyre pillanatnyilag még 56-an aspirálnak. Az állomány több mint tíz alakulattól érkezett, s közel harmaduk teljesített már szolgálatot a Magyar Honvédség valamelyik békefenntartó missziójában. Vannak olyanok, akik már jártak a szigetországban, mások pedig a Balkánon, vagy éppen Afganisztánban szolgáltak eddig. A kontingens nagy részének azonban a mostani lesz az első külszolgálata.

A magyar kontingens parancsnoka – aki egyben a közös zászlóalj parancsnokhelyettese is – elmondta azt is, hogy a felkészítést záró gyakorlatot követő héten derül ki pontosan, hogy kik lesznek azok, akik szeptemberben megkezdik fél évig tartó külszolgálatukat Cipruson. A személyi beszélgetések során, a felkészítés hetei alatt mutatott teljesítmény, a nyelvismeret és az MH BTKK által összeállított tesztek eredményei alapján döntik el a kiutazók névsorát. Az itthon maradók közül pedig néhányan a kontingens tartalékai lesznek.

Kovács alezredes szerint, még mindig nagyon népszerű a ciprusi békefenntartó misszió a magyar katonák körében. A mostani váltásra is több, mint százötvenen jelentkeztek, aztán az első felmérések és az orvosi alkalmassági vizsgálatokat követően azonban már csak 56-an maradtak.

A négy napos záró gyakorlattal kapcsolatban a kontingens parancsnoka hangsúlyozta: a táborfalvai kiképző bázison végrehajtott non-stop gyakorlat során a katonáknak olyan feladatokat kell megoldaniuk, amelyek Cipruson már a valóságban is megtörténtek, illetve bármikor újra bekövetkezhetnek. Így egyebek mellett tiltott helyen fényképeket készítő turistával, illetve tüntetőkkel szemben is fel kellett lépniük a magyar és a szerb képsapkás békefenntartóknak.

Utóbbi feladattal kapcsolatban mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a „hőzöngő tömeget" a várpalotai MH Bakony Harckiképző Központ Ellenerő Századának katonái játszották. Mégpedig igazán élethűen! Egy külső szemlélő számára akár valódinak is tűnhetett a védőfelszerelésbe bújt katonák és a tüntetők közel fél órás „összecsapása".

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotó: Szűcs László