Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Elégedettek a magyarokkal Cipruson

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2009. november 20. 21:43

Cipruson mind az ENSZ misszió vezetői, mind a helyiek rendkívüli mértékben elégedettek a magyar katonákkal – derült ki immáron sokadszorra Tömböl László mk. vezérezredes hivatalos látogatásának első napján. A HM Honvéd Vezérkar főnöke a nicosiai UNFICYP főhadiszálláson találkozott a hazai kontingens tagjaival.

Csütörtökön késő este Ciprusra érkezett a HM Honvéd Vezérkar főnökének delegációja, hogy a következő napokban látogatást tegyen a két részre szakadt mediterráneumi szigetországban szolgáló magyar békefenntartó katonáknál. Tömböl László mérnök vezérezredes és kísérete a szlovák vezérkari főnök, Lubomir Bulik társaságában érkezett Larnakába, majd pénteken látogatást tett a Ciprusi Nemzeti Gárda vezérkari főnökénél, Petros Tsalikidis altábornagynál. Mint azt Tsalikidis altábornagy kérdésünkre elmondta, a Nemzeti Gárda és az ENSZ kontingens kapcsolatai nagyon jók, ezen belül is különösen jó viszonyt ápolnak a magyar katonákkal. A parancsnok emellett közölte: részükről mindent megtesznek annak érdekében, hogy a szigeten kialakult helyzet mielőbb rendeződjön, a fejlemények mindenesetre pozitív irányba mutatnak, bár – szavai szerint – a másik fél nem mindig mutat fogadókészséget a görög kezdeményezések irányába.

Tömböl Lászlót ezt követően az UNFICYP nicosiai főparancsnokságán fogadta Tayé-Brook Zerihoun, a misszió vezetője, illetve Mario Cesar Sanches Debernardi ellentengernagy, a Cipruson állomásozó ENSZ-erők katonai főparancsnoka. A látogatásokat követően a vezérkari főnök a főhadiszálláson állomásozó magyar katonák tiszti klubjában találkozott a hazai békefenntartókkal, majd állománygyűlés keretében hallgatta meg a misszió felépítésével és mindennapi munkájával kapcsolatos tájékoztatót. „Fontos ez a látogatás, és különösen fontos, hogy a magyar delegáció immáron nem először érkezik közösen a szlovák vezérkari főnök úrral", fogalmazott Tömböl László, aki kiemelte: mindez jól demonstrálja a két nemzet közötti katonai együttműködés pozitív voltát. A vezérezredes ezt követően kiemelte: nagyon büszkén hallgatta a misszióvezető és a főparancsnok szavait, mert mindketten a legnagyobb elismerés hangján szóltak a magyar katonák munkájáról.

1595893814
 

Tömböl László hozzátette: többek között azért is örül ennek annyira, mert idén nehéz év zárására készül a Magyar Honvédség, és 2010 sem ígérkezik könnyebbnek, hiszen hasonlóan sok belföldi és külföldi feladat vár majd a katonákra a gazdasági válság következtében szűkösebbre húzott költségvetés keretei között. „Maximális mértékben elégedett vagyok azzal a teljesítménnyel, amit a honvédség produkált idén a körülmények dacára", mondta Tömböl László. A Magyar Honvédség külföldi szerepvállalásait illetően a HM Honvéd Vezérkar főnöke emlékeztetett: nemrég a Honvédelmi Minisztérium elfogadott egy középtávú missziós koncepciót, melynek értelmében az UNFICYP misszió munkája kapcsán nem várhatók változások, szemben például a KFOR-ral és az Altheával, ahol 2010-től fokozatos átalakításokra kerül sor. Magyarország ugyanakkor természetesen továbbra is szerepet vállal majd mindkét misszióban. A ciprusi tevékenységet illetően a vezérkari főnök elmondta: a tervek szerint a későbbiekben szerb katonák is csatlakoznának a magyarokhoz az UNFICYP égisze alatt. „Ez egy lehetőség Szerbia számára, ami nagyon fontos, hiszen a Nyugat-Balkán stabilitásában Belgrád kulcsszerepet játszik", fogalmazott Tömböl László, aki a látogatást követően a nicosiai magyar nagykövetnél tett udvariassági látogatást.

1595893814
 

A hivatalos vizit további részében Tömböl László ellátogat Camp Szent Istvánba, a magyar szakasz táborába is.

Békefenntartók a megosztott szigeten

Cipruson 1974-ben a sziget Görögországhoz csatolását elérni akaró görög katonatisztek puccsot hajtottak végre az elnök, Makariosz érsek ellen. Válaszként török csapatok szálltak partra északon, és elfoglalták Ciprus területének mintegy 40 százalékát. A két népcsoport között a fővárost, Nicosiát is kettévágva meghúzták a 180 kilométer hosszú demarkációs vonalat, ennek mindkét oldalán 50 méteres ütközőzónát létesítettek, ahol jelenleg is az ENSZ-katonák tartózkodnak. A törökök 1975 februárjában létrehozták a Ciprusi Török Szövetségi Államot, 1983 novemberében pedig egyoldalúan kikiáltották a független Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, melyet a mai napig kizárólag Törökország ismert el hivatalosan. A sziget megosztottsága állandósult, ma mindkét közösségnek külön elnöke, kormánya, törvényhozása van. Miután az egyesítési tárgyalások rendre kudarcba fulladtak, 2004. május 1-jén csak a Ciprusi Köztársaság csatlakozott az Európai Unióhoz, az Észak-Ciprusi Török Köztársaság nem.

1595893814
Az ENSZ UNFICYP missziója az egyik legrégebbi békefenntartó küldetés, melyben hazánk szerepet vállal. A misszió 1964-ben indult, 1993 óta veszünk részt benne. Magyarország eleinte négy magyar megfigyelővel járult hozzá a nemzetközi közösség ciprusi békefenntartó aktivitásához, majd 1995-től már katonai alegységgel is bekapcsolódott a tűzszüneti megállapodás fenntartásába, a szemben álló felek szétválasztásába, a szigetország fejlődését garantáló béke megőrzésébe. A szlovák és a magyar katonák 2001 júniusától felügyelik közösen a tűzszüneti biztonsági zóna keleti, 4. számú szektorát. A szlovák–magyar békemissziós szerepvállalás szerves folytatása a két haderő tudatosan fejlesztett együttműködésének, és jól példázza a Magyar Honvédség törekvését a környező országokkal kialakított, a szövetségesi kapcsolatok megszilárdítására, valamint a bizalomerősítést is szolgáló, kölcsönösen előnyös együttműködés kialakítására.

A Cipruson szolgálatot teljesítő 84 fős magyar kontingens az UNFICYP meghatározó alegysége, a járőr és megfigyelési feladatokat végrehajtó katonák az ütközőzónán belüli Szent István táborban, illetve az általuk ellenőrzött, mintegy 70 kilométeres szektor egy járőrbázisára telepedtek. Napi feladataik közé tartozik egyebek mellett az ENSZ fennhatóságának gyakorlati érvényre juttatása, a helyi – szerencsére ma már nagyon ritka – tömegdemonstrációk kezelése, a szembenálló erők közvetlen harcérintkezésének megakadályozása, közvetítés a felek között, illetve az ütközőzónában lakó kisebbségek védelme krízishelyzetben.

A konfliktusok megelőzése érdekében napi munkakapcsolatot tartanak fenn a szembenálló felekkel és a helyi lakosság képviselőivel, de feladataik részét képezi az ütközőövezeten belüli civil tevékenységek, mint például a földművelés és az ipari tevékenység koordinálása is. A magyar kontingens jelentős része szolgál különböző vezető és törzsbeosztásokban az ENSZ-erők Nicosiában települő főparancsnokságán, valamint Famagustában, a szlovák–magyar közös felügyeletű keleti szektor parancsnokságán.

1595893815
1595893815
1595893815
1595893815