Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kéksapkások lesznek Cipruson

Szöveg: Szűcs László |  2010. július 22. 16:24

1993 óta szolgálnak magyar békefenntartó katonák Cipruson. A kettéosztott, földközi-tengeri szigetre immár a huszonnyolcadik magyar váltás készül. A kontingensben ezúttal szerb katonák is helyet kaptak. A honvedelem.hu két magyar és egy szerb egyenruhással beszélgetett, akik szeptemberben utaznak ki a szigetországba.

Ötvenhat magyar és hét szerb katona készült az elmúlt hetekben az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Missziójába (United Nations Force in Cyprus – UNFICYP) Szolnokon és Táborfalván. A magyar kontingenshez első alkalommal csatlakoztak déli szomszédunk katonái is. A kiképzési foglalkozások közötti szünetben volt időnk hármukkal beszélgetni.

„Az első missziónkra készülünk"

1595904925
A szerb hadsereg harmincnyolc éves tiszthelyettese, Predrag Pantos főtörzsőrmester nem tagadta: nagyon várja már a szeptemberben kezdődő missziót. A szerb Békefenntartó Műveleti Központban dolgozó, logisztikai támogatásokért felelős katona korábban, tizennyolc éven keresztül szakaszparancsnokként is szolgált. Mint elmondta: a szerb hadsereg eddig még nem vett részt a ciprusi békefenntartásban, s büszke arra, hogy ott lehet az elsők között, akik hazájuk egyenruháját viselve a földközi-tengeri szigetre lépnek.

– Heten utazunk Ciprusra. Mindannyian az első missziónkra készülünk – mondta Pantos főtörzsőrmester, hozzátéve: a rangidős őrnagy, a 4-es szektor parancsnokságán dolgozik majd törzstiszti beosztásban, a két rajparancsnok-helyettes és a négy járőr pedig a magyar katonákkal közösen látja el feladatait.

Arra a kérdésünkre, hogy „miért jelentkezett a misszióba" elárulta: több ok miatt. Egyrészt kihívásnak tartja a külszolgálatot, illetve bízik abban is, hogy a szigeten töltött fél év alatt megszerzett tapasztalatokat otthon sikeresen tudja majd kamatoztatni. Természetesen – tette hozzá – nem volt utolsó szempont a misszióért kapott pénz sem, amikor döntött arról, hogy megpályázza a kiírt beosztást.

– Úgy vélem, nagyon jó az összhang teremtődött a felkészülés során a szerb és a magyar katonák között. Jól megértjük egymást a közösen használt, angol nyelven – mondta Pantos főtörzsőrmester, aki azt várja, hogy a kettéosztott szigeten is sikeresen tudnak majd együttműködni a két nemzet egyenruhásai az elkövetkező fél év során.

Sokat olvasott Ciprusról

1595904925
Nő létére különleges beosztásban szolgál Gacsádi Edina törzsőrmester, aki az MH 86. Szolnok Helikopterbázis őr-rajparancsnoka. Tudomása szerint, a gyengébbik nem tagjaként ő az egyetlen a Magyar Honvédségben, aki ilyen pozíciót lát el. Mint elmondta: első hallásra valóban furcsának tűnik, hogy ilyen beosztásba került, de nincs benne semmi különös, hiszen nőként is ugyanolyan jól el tudja látni ezt a feladatot, mint férfi kollégái.

Bár eredetileg ruházati-anyagellátó szakon végzett a tiszthelyettes iskolán, ebben a szakmában szinte egy percet sem dolgozott. 2003 júliusi avatása után Szentkirályszabadjára, az ottani harci-helikopter ezredhez került, ahol azonnal az őrszakasznál kapott őrparancsnok-helyettesi beosztást; amit az alakulat Szolnokra történő átköltözése után is felajánlottak neki. Feladata a repülőtér őrzésvédelmének ellátása, a katonák napi szolgálatának irányítása.

– Korábban még nem jártam misszióban. Az ötlet az év elején hirtelen jött, amikor az egyik kollégámmal egy szolgálat során arról beszélgettünk: meg kellene próbálni egy missziót. Kezdetnek nem szerettem volna sem a Balkánra, sem pedig Afganisztánba kerülni, mivel azok az enyémnél nagyobb tapasztalatot igényelnek, így Ciprus mellett döntöttem. Aztán néhány hét múlva meg is jelent a pályázat, és én beadtam a jelentkezésemet. Szerencsére elfogadták, s ha nem jön közbe semmi, akkor szeptember közepén utazom a szigetországba – árulta el a törzsőrmester, aki azt még nem tudja, hogy egészen pontosan milyen beosztásban szolgál majd a magyar kontingensbe. Ez csak a személyi beszélgetések után derül ki.

A fiatal tiszthelyettes korábban sokat olvasott már a szigetről. Tisztában van azzal, hogy Ciprus a Földközi-tenger gyöngyszeme, s azt is tudja, hogy a szigeten 1974-ben véres háborút vívtak egymással a törökök és a görögök. Azt viszont már csak a külszolgálatra történő felkészítés során tudta meg, hogy a magyar katonák több mint másfél évtizede, egészen pontosan 1993 óta vesznek részt az ENSZ békefenntartó missziójában.

Az elkövetkező hónapok során Edina elsősorban azt szeretné kipróbálni, hogy milyen nemzetközi környezetben tevékenykedni. Emellett pedig angol nyelvtudását is szeretné bővíteni a külszolgálat ideje alatt. Megtudtuk azt is, családja egyrészt örült annak, hogy kijut a távoli szigetre, hiszen a misszióért kapott fizetésből könnyebben tudja majd törleszteni a közelmúltban hitelből vásárolt háza részleteit. Ugyanakkor szomorúak is, mivel legalább fél évig távol lesz tőlük.

Vízmintákat gyűjtött, laboratóriumban elemzett

1595904925
Harmadik ciprusi missziójára készül Szabó Sándor őrnagy, a HM Katona-egészségügyi Kiválósági Központ interoperabilitási osztályának munkatársa. Először 2001 szeptemberében jutott el katonaként a szigetre, ahol egy évet szolgált le az ENSZ misszió főparancsnokságán. Feladata a szektorok közegészségügyi és járványügyi védelmének ellátása volt.

– Mivel annak idején közegészségügy-járványügy szakon végeztem és jelenlegi beosztásom előtt a Honvéd Egészségügyi Központban dolgoztam, mint egészségfejlesztő, mondhatni testhezálló feladatot kaptam, amit akkor egy osztrák állatorvos kollégától vettem át. Hasonló feladatkör egyébként jelenleg nem létezik a Magyar Honvédségben – mesélte az őrnagy, aki 2007-ben ugyanezt a feladatot látta el, ugyancsak egy évig tartó ciprusi missziója során.

Mint megtudtuk, ez a munka rendkívül széleskörű. Beletartoznak az állatrendészeti és állat-egészségügyi feladatok, valamint a vizhigiéniával kapcsolatos teendők is. Ez utóbbi során a „terepen" vízmintákat gyűjtött, majd egy mini laboratórium segítségével elemezte is azokat. Ha pedig bonyolultabb vizsgálatokat kellett végrehajtania, akkor azokat az ENSZ kérésére egy helyi, akkreditált laboratóriumban végezték el.

Szabó őrnagy elmondta: két misszió után elsősorban a további szakmai tapasztalatok és a kapcsolatok mélyítése miatt vállalkozott az újabb ciprusi munkára. Mindezek mellett motiválta a sziget szépsége és, nem tagadja, anyagi okai is voltak annak, hogy ismét beadta pályázatát a külszolgálatra. Természetesen ezúttal is a már megszokott beosztását veszi majd át Nicosiában.

1595904925
 

Fotó: A szerző és archív