Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2011/1.

2011. január 4. 14:48
1595912163
Az Árpádok öröksége

    Heroldok! Címerek tudományának jó alapvetői! És nomen est omen, a heraldikában jártasságot szerezni igyekvő kései olvasók! Íme magazinunk új sorozata, annak is a magyar államcímer évezredes történetébe „belelapozó" első része.

Haderő

    Nemzeti haderőt építünk

      Néhány alapvetés az óévben történtekről, néhány gondolat az új év kínálta lehetőségekről. „Az ország vezetése – sokévnyi folyamatos nyirbálás, leépítés és leépülés után – most valóban kézzel fogható gesztust tett, amellyel elismerte a honvédelem, mint ágazat és benne a Magyar Honvédség, mint főszereplő fontosságát, és ilyen módon megnövelte költségvetésünket." Olvassák csak el a dr. Hende Csaba honvédelmi miniszterrel készült interjút, ismerjék meg az első kézből kapott információkat.

    Új év – új képesség

      Nemrég ország-világ előtt mutatkoztak be, most „rivaldafény-mentesen" szolgálnak. Rövid összefoglaló az önkéntes tartalékos rendszer kialakításának, a védelmi tartalékosok felkészítésének első néhány lépéséről.

Misszó

    Fokozódó szerepvállalás

      Képzeljük magunk elé a világ válságokkal terhelt térségeinek térképét. A magazin „közreműködésével" kaphatunk friss ismereteket arról, hogy hol s merre, mely nemzetközi béketámogató és válságreagáló műveletekben, nem egyszer nemzeti vezető szerepet is betöltve szolgálnak magyar katonák.

    Békétlen ország

      Hazánk hét, de béketeremtő, újjáépítő feladatokban nem szűkölködő éve vállal szerepet az afganisztáni nemzetközi műveletben. A lap újabb „pillanatfelvétele" ad összefoglalót az ázsiai országról, a békésebb viszonyok megteremtéséért tett nemzetközi erőfeszítésekről, a régi-új feladatokon alapuló magyar katonai jelenlétről.

    Gyújtunk, Atyám?

      Amikor csontig hatol a hideg, amikor szemet vakít a sivatag, amikor mérhetetlenül nehéz kitartani, amikor a család „csupán" néhány szó telefonon… Szóval, amikor a kőkemény katonák is látják, a lelkész ott van velük mindennap, érzik, neki is „izzadságszaga van", könnyebben befogadják, és megoldónak a nyelvek, és kitárulkoznak a lelkek…


    Vészhelyzet

      Mit tehet az ember, ha ő a magyar tartományi újjáépítési csoport „dokija", s ugyan tíz éve nem látott szikét, mégis műt, és bár állatorvosi „kórisme" jobbára csak olvasmányaiban szerepelt, tűzszerészkutyát is ment? Szóval, mit tehet? Hát műt, gyógyít, s orvosként, katonaként szolgál, ahogy egy műveleti területen kell.


    Az EU felé félúton?

      Althea a görög mitológiában a gyógyítás istennője.
      Az ALTHEA, a földi gondok eme orvoslója, egy európai uniós bosznia-hercegovinai katonai békefenntartó művelet neve.
      Az EUFOR e békefenntartó jelenlét többnemzeti hadereje.
      Az MH EUFOR Kontingens a délszláv térségbeli magyar katonai jelenlét egyik védjegye.
      De olvassák el összeállításunkat, és így időzzenek el egy kicsit Bosznia-Hercegovinában, egy EU felé vezető lehetséges úton…


    Folytassa tábornok!

      Pallérozzuk tovább információkra éhes elménket újabb kérdésekkel. Mit tehet az ember, ha ő az EUFOR parancsnokának helyettese, és megbízatásának idejét fél esztendővel megtoldják? Mit? Hát szolgál tovább balkáni posztján mint addig, s mindent megtesz, hogy a térségben oly nehezen megteremtett béke és biztonság fennmaradjon.


    Államépítők

      „Kulturális, földrajzi és történelmi okokból hisszük, hogy jövőnk az európai családban van" – fogalmazott vagy három esztendeje függetlenségi nyilatkozatában az önálló állam építésére elszánt koszovói parlament.
      A történelem már csak ilyen: a fennmaradáshoz államot, a nemzetek sorában érdem szerint helyet foglaló országot kell építeni.
      Hogy éppenséggel Koszovóban, éppenséggel nemzetközi segítséggel, és éppenséggel magyar katonai jelenléttel is stabilizálódó országban vagyunk tanúi új állam építésének? Ez, cikkünk tanúsága szerint, éppenséggel nem véletlen.


    24 órás szolgálat

      Két helyszín, egy „szolgálati közlemény". A kommunikációs tiszt ápoljon jó kapcsolatot a média munkatársaival, szervezze a műveleti területen szolgálók és családjaik tájékoztatását – szolgáljon akár a magyar Alföldön, Hódmezővásárhelyen, akár pedig tőlünk délre Koszovóban, az albán és a montenegrói határ közelében lévő Villaggio Italia táborban. Na persze ez a szolgálat Pec városában, a KFOR háza táján (is) nulla órától nulla óráig tart.


    Törékeny béke

      Aphrodité szigete. A világnak hol szerelmes arcát mutató fertálya, hol kardcsörtetéstől hangos szeglete. Az ENSZ mindenesetre hosszú évtizedek óta küld Ciprusra békefenntartó erőt (UNFICYP), hogy enyhítse török és görög ciprióták szembenállását, hogy tárgyalásra késztessen két NATO-tagállamot (Törökország és Görögország), hogy mérsékelje két EU-tagállam (Görögország és a Ciprusi Görög Köztársaság) indulatait. Annak pedig már nyolc éve, hogy a béke ritka pillanataiért magyar katona is szolgál a szerelem szigetén.


    Sivatagban, tengerparton

      Gondolták volna, hogy bizonyos világhálós turisztikai információk szerint a Sínai-félsziget a „béke félszigete" lesz, s a világ zaja elől elvonulni vágyók úti céljainak 2011-es toplistáján az első helyre kerül? Akárhogy is, a Camp David-i (egyiptomi-izraeli-amerikai) békeszerződés betartatására hivatott MFO-ban évek óta szolgálnak magyar katonák és rendőrök; sínai-félszigeti jelenlétük nemzetközi megsüvegelésekor alighanem elvétve sem kerül szóba ama toplista.


    Forró pontokon

      A Magyar Honvédség, a nagy létszámú, kiemelt válságövezetekben települt kontingensei mellett, a világ más forrongó pontjain is részt vesz a válságkezelésben. Ezek a főleg Afrikában és a Közel-Keleten szolgálatot teljesítő missziók ugyan legtöbbször csak néhány főből állnak, vagy éppen egyéni beosztásokat látnak el a katonák, jelentőségük azonban semmivel sem kisebb a „nagyokénál".


    Járatlan úton

      Ha egyszer nincs járt út! Az ember beleveti magát az ismeretlenbe, és szolnoki különleges műveleti tiszti mivoltára adva, különleges feladatokba „ártja magát". Például Irakban, és besegít a nemzeti katonai felsőoktatás újraindításába, kiképzi a kiképezhetetleneket, tanmesedélutánokat tart szolgálati fegyelemről, fegyverforgatásról és miegyébről. Közben azért felvonja a szemöldökét, amikor már negyvenhetedszer robban ellenséges lövedék a táborukban…

Velünk van az erő


    Tigrisek egymás között

      Nagymacskák az égen? Miért is ne! Idén ötven éve lesz annak, hogy az angliai Woodbridge repülőterén brit, amerikai és francia „tigrises" pilóták útjára indították a NATO Tiger Meet-et, a szövetség vadászpilótáinak talán legkülönlegesebb örömünnep-sorozatát.


    Rugalmas váltás

      Na igen, a köd. Az bizony „megbolondíthatja" a katonák programját. Megbolondíthatja, de nem a könnyű vegyes zászlóalj három századáét. Ők fogták magukat, kitelepültek a Bakony Kőris-hegyének oldalába, felderítették a repülőerőiket veszélyeztető ellenséges rádiólokátor-állomást, majd „Adj neki!"…


Hátország


    Szigorúan nyilvános

      A szentendrei katonai bázis alakuló tere sokat látott már, de ilyet nem. Történt, hogy az eskütételre immár más állománybeli társaikkal együtt masíroztak-sorakoztak a szerződéses katonák. Az „Isten engem úgy segéljen!" alá eddig egy irodában cirkalmazhatták oda nevüket, most hozzátartozóik előtt, szigorúan nyilvánosan tettek esküt, sőt, a honvédelmi vezetés újító törekvéseinek egyikeként, immár énekelték is a Himnuszt.



    A köszönet napja

      Katasztrófa-elhárításért Szolgálati Jel. Íme egy új honvédelmi miniszteri kitüntetés neve.
      „A honvédség újra nagyot lépett előre, hogy a nemzet szívében elfoglalja az őt megillető helyet." Íme egy, mostanság méltán gyakran hallott honvédelmi miniszteri elismerő gondolat.
      Mindkettő a magyar katonákhoz, a tavalyi természeti és ipari katasztrófák idején mutatott tisztes helytállásukhoz kötődik.

Tradíció


    A Szent Korona őrzői

      „…hogy nemzetünk, más országoktól el¬térően, miért volt oly nagyon aggályos és buzgó Koronája őrzésében, miért költött oly nagy összegeket mind védelmére, mind visszaszerzésére, miért nem átallt annyi háborút vívni, gyászos vereségeket, véres csa¬pásokat osztogatni és elszenvedni…" Eme évezredes felvetéshez ad magazinunk most újabb olvasnivalót.
      De hogy el ne feledjük, az Országgyűlés tavaly év végén módosította a honvédelmi törvényt, melyben egyebek mellett ez áll:
      „A Honvédség feladatai:
      …a magyar állam folytonosságát és függetlenségét megtestesítő ereklye (a Szent Korona és a hozzá tartozó egyes jelvények) teljes körű…őrzése."

Hátország


    Hadikrónika

      Tudják azt Önök, hogy 1849 januárjában az osztrák főparancsnok mikor vehette birtokba puskalövés nélkül Pestet és Budát? Ha igen, válaszoljanak a megszokott címre, és persze olvassák el állandó rovatunk érdekes híreit.