Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nemcsak bajtársak, barátok is

Szöveg: Szűcs László |  2009. október 9. 22:14

Afganisztánból és Ciprusról visszatért szlovák és magyar békefenntartó katonákat köszöntöttek pénteken a szlovákiai Nyitrán, a város kiállítási központjában. A rendezvényen a szlovák védelmi miniszter és vezérkari főnök mellett részt vett Tömböl László mérnök vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke is.

Százhatvankét katona sorakozott fel pénteken délben a szlovákiai Nyitrán, a város kiállítási központjában. A leginkább a budapesti vásárközponthoz hasonlító komplexumban évek óta rendeznek katonai ünnepségeket. Ezúttal az Afganisztánból (ISAF) és Ciprusról (UNFICYP) a közelmúltban hazatért békefenntartó katonákat köszöntötték.

A pénteki ünnepség különlegessége az volt, hogy ezúttal nemcsak szlovák, hanem a magyar katonák is ott álltak az alakzatban. Cipruson ugyanis együtt szolgál a két nemzet békefenntartó kontingense, ahonnan – egy évig tartó missziós szolgálat után – a közelmúltban tértek haza.

A nemzetközi visszafogadó ünnepségeknek több éves hagyománya van a két hadsereg katonái között – tudtuk meg még a rendezvény előtt Berena Béla alezredestől, aki az elmúlt tizennyolc hónapban a ciprusi magyar kontingens parancsnoka – illetve egyben a szlovák-magyar felelősségi szektor parancsnokhelyettese – volt. Szeptember 23-án és 29-én 49 magyar katona érkezett haza Ciprusról külszolgálati vezénylésének letelte után. Közülük huszonegyen kaptak meghívást a Szlovákiában megrendezett visszafogadó ünnepségre.

Az alakzatban a magyarok mellett azok a szlovák katonák álltak – összesen két szakasznyian –, akik az elmúlt hónapokban a szigetországban is egy szektorban szolgáltak. Az ideiglenesen alakulótérnek kikiáltott aszfaltozott tér túlsó felében pedig az Afganisztánból hazatért szlovák katonák sorakoztak fel.

A rendezvény sajtótisztje a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: azért pont Nyitra ad otthont az ünnepségnek, mert a két misszióból most hazatért békefenntartók többsége a városban található alakulat katonája.

A látványos katonai rendezvény – amelyen részt vett Jaroslav Baska, a Szlovák köztársaság védelmi minisztere; Lubomir Bulik vezérezredes, a szlovák hadsereg vezérkari főnöke; Tömböl László mérnök vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke; és Kovács József vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokhelyettese is – sok városi lakost is a kiállítási központba csalogatott, sőt a városi iskolákban tanuló gyerekek is kíváncsiak voltak a visszafogadó ünnepségre. Amely nem nélkülözte a látványos elemeket sem. Az elöljáró fogadását követően – miközben a két ország nemzeti himnuszát játszotta a helyi katonazenekar – három L–39-es szlovák vadászgép húzott el a katonák felett, majd tűzijátékokat lőttek fel a hazatérő békefenntartók tiszteletére.

A rendezvény az úgynevezett medálparádéval folytatódott: az Afganisztánban szolgálók NATO, a Ciprusról hazatértek pedig ENSZ békefenntartói emlékérmet vehettek át. A szigetországból visszatért szlovák és magyar kéksapkásoknak a két ország vezérkari főnöke közösen adta át a medálokat. 

Ünnepi beszédében Jaroslav Baska örömét fejezte ki, hogy minden katona sérülés nélkül tért vissza külszolgálatának

letelte után. A szlovák védelmi miniszter hozzátette: az elmúlt hónapokban mind a szlovák, mind pedig a magyar katonák öregbítették saját országuk és hadseregük hírnevét. Ráadásul ezek a missziók nemcsak az országok védelmét szolgálják, hanem segítenek az ENSZ-nek és a NATO-nak a ciprusi béke fenntartásában és az afganisztáni helyzet stabilizálásában.

– Büszkék lehetnek saját magukra, és a munkájukra, hiszen mind a két missziót sikeresen teljesítették. Mi pedig büszkék lehetünk arra, hogy a két nemzet katonái több éve együtt szolgálnak Cipruson, ahol nemcsak bajtársakká, hanem barátokká is váltak – mondta Jaroslav Baska, akinek beszédét követően, a felsorakozott katonák díszmenettel tisztelegtek az elöljáróknak.

A rendezvény utáni sajtótájékoztatón a szlovák védelmi miniszter újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a magyar-szlovák katonai együttműködés nagyon magas színvonalon áll. A csütörtökön, Magyarországon megrendezett, a visegrádi négyek védelmi minisztereinek részvételével lezajlott találkozón aláírt szerződés pedig további lehetőségeket nyújt a két ország szélesebb körű együttműködésére.

Lubomir Bulik vezérezredes mindehhez hozzátette: a két haderő közötti együttműködés gyakorlati megvalósulásának jó példája a ciprusi misszió, ahol évek óta szolgálnak együtt a szlovák és a magyar katonák. Szlovákia egyébként jelenleg 664 katonát állomásoztat különféle missziókban. A legtöbben, 224-en Afganisztánban szolgálnak, Cipruson 197 békefenntartó teljesít szolgálatot, míg az Európai Unió Althea műveletében negyven szlovák katona vesz részt.

Tömböl László mérnök vezérezredes, a szlovák-magyar katonai együttműködést értékelve kiemelte: a két haderő közötti kapcsolatnak történelmik hagyományai vannak. Ennek egyik példája a Tisza Többnemzeti Műszaki Zászlóalj, amelyben évek óta dolgoznak együtt a két szomszédos nemzet egyenruhásai. De emellett számos közös gyakorlatot és kiképzési feladatot is végrehajtottak az elmúlt években a szlovák és a magyar katonák. Mindezek mellett természetesen a ciprusi misszió is jó példa a kiemelkedő kapcsolatra, amelyet – Tömböl tábornok elmondása szerint – az elkövetkező években még jobban szeretnének erősíteni.

A honvedelem.hu kérdésére válaszolva a HM Honvéd Vezérkar főnöke elmondta: Magyarország 1993 óta van jelen békefenntartó katonákkal Cipruson. A Magyar Honvédség kezdetben négy törzstiszttel, majd két év múlva már egy szakasznyi erővel őrizte a békét a Földközi tengeri szigeten. 1997 óta pedig már egy századnyi magyar békefenntartó tevékenykedik a kettéosztott szigeten; korábban 120 jelenleg pedig 84 magyar kéksapkás teljesít szolgálatot Ciprus. Közülük heten különféle törzsbeosztásokban szolgálnak, a század létszáma pedig hetvenhét fő.

– Amíg az ENSZ felkéri hazánkat a ciprusi misszióra, addig lesznek magyar katonák a szigetországban. Hiszen az UNFICYP ugyanolyan fontos a Magyar Honvédség számára, mint a világ más részein zajló missziók – mondta Tömböl László mérnök vezérezredes, majd arról beszélt, hogy az elmúlt hónapokban nemcsak Magyarországon, hanem Szlovákiában is létesültek NATO kiválósági központok. A Magyar Honvédség vezetése szeretné, ha ezekben a központokban kölcsönösen jelen lennének a két nemzet szakemberei. Emellett Magyarország azt is szerette volna – tette hozzá Tömböl tábornok – hogy ha Szlovákia bekapcsolódik a C–17-es programba, ám ez különböző okok miatt nem valósulhatott meg. De természetesen a szlovákok a későbbiekben is bármikor csatlakozhatnak a légiszállítási projekthez.

A nemzetközi visszafogadó ünnepség a hadműveleti területekről visszatért katonák és családtagjaik számára szervezett állófogadással ért véget, melyen Tömböl László mérnök vezérezredes mondott köszöntőt. A HM Honvéd Vezérkar főnöke kiemelte: a mai nap egyértelműen demonstrálja a két ország fegyveres erői között lévő nagyszerű kapcsolatot. Hozzátette: egyelőre még nem lehet tudni, hogy meddig van szükség az afganisztáni és a ciprusi missziókra, de abban a katonák biztosak lehetnek, hogy munkájuk nagyban hozzájárul a helyzet stabilizálásához.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotó: Szűcs László