Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Debrecenből a Balkánra

Szöveg: Galambos Sándor |  2017. január 27. 15:12

Tartsák szem előtt, hogy hazánkat és a Magyar Honvédséget képviselik, öregbítsék a magyar katonák hírnevét, bizonyítsák felkészültségüket, álljanak helyt a nehéz helyzetekben is! – köszönt el a féléves külszolgálatra induló MH KFOR Kontingens tizenhatodik váltásának tagjaitól január 27-én, pénteken Huszár János vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka.

A Balkánra induló katonákat búcsúztattak Debrecen főterén. A mintegy háromszáz fős kontingens állománya alapvetően az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. lövészzászlóaljára épül, többségük korábban már számos alkalommal szolgált külföldön. A kontingens parancsnoka: Budai Attila alezredes.

1596026755

A kontingens felkészítése tavaly novemberben kezdődött. Ennek során többek közt lövészeteken vettek részt, gyakorolták a konvojkísérést, a VIP-személy biztosítását, tömegkezelési feladatokat hajtottak végre, ellenőrző-áteresztő pontokat üzemeltettek. A zárógyakorlatukat pedig január közepén tartották a hajdúhadházi Vay Ádám Kiképző Bázison. A tervek szerint három turnusban, februárban és márciusban utaznak majd a műveleti területre.

A magyar katonáknak alapvetően a járőrözés és a fontosabb objektumok védelme lesz a feladatuk; a rendet, a mozgásszabadságot kell biztosítaniuk az illetékességi területükön. A szolgálatellátásában azonban a kint tartózkodásuk alatt egy jelentős változás is bekövetkezik majd. Hazánk ugyanis – nyugat-balkáni védelempolitikai érdekeinek megfelelően – a műveletből kivonuló Portugáliától átveszi a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj vezető nemzeti szerepét. Ennek megfelelően a KFOR parancsnok közvetlen irányítása alá tartozó, önálló műveleti zászlóaljat fognak működtetni. Az új feladat új szervezeti felépítéssel, létszámnöveléssel, költözéssel, infrastrukturális beruházásokkal, valamint informatikai fejlesztéssel is párosul.  

1596026756

Magyarország balkáni szerepvállalásának jelentőségéről szólva Huszár János vezérőrnagy kiemelte: „Önök hamarosan egy olyan országba indulnak ahol a közelmúltban még komoly áldozatokat követelő háború dúlt, de ahol a nemzetközi békefenntartó erőknek köszönhetően ma már viszonylagos nyugalom honol. Az Egyesített Balkáni Hadszíntéren »kikényszerített« béke azonban még mindig törékeny, sebezhető, így további támogatásra szorul. A NATO Parancsnokság alatt működő Kosovo Force nemzetközi békefenntartó haderő mindent megtesz annak érdekében, hogy biztonság és rend legyen Koszovóban. Magyarország a kezdetektől részt vesz a KFOR műveletekben, hiszen a földrajzi közelség, történelmi, kulturális és gazdasági kapcsolataink sokrétűsége miatt hazánk elemi érdeke a Nyugat-Balkán stabilitásának megteremtésében való aktív közreműködés. 2014-ben jelentősen megnöveltük műveleti részvételünket a KFOR-ban, így jelenleg több, mint 350 fő teljesít szolgálatot ebben a térségben. Mindezek tudatában elmondható, hogy a KFOR kontingens a jelenlegi legnagyobb létszámú műveleti szerepvállalásunk."

Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka hozzátette: „Vigyázzanak magukra és egymásra, segítsék társaikat ugyanúgy, ahogyan tették ezt a felkészülés időszaka alatt is. Minden körülmények között tartsák be a biztonsági rendszabályokat, ügyeljenek a saját és a társaik testi épségére, vigyázzanak az önökre bízott haditechnikai eszközökre! Térjenek haza egészségesen, az önmaguk elé kitűzött célokat megvalósítva! Jó utat és rendkívüli eseményektől mentes, eredményes külszolgálatot kívánok!"

1596026756

A nyolc külszolgálaton elsajátított missziós tapasztalatait tekintve a kontingens legrutinosabb tagja Hosszú Róbert törzsőrmester. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. zászlóaljának megbízott szakaszaltisztjének 17 éves fia is katonai pályára készül. A tervei szerint először az MH Altiszti Akadémiát szeretné elvégezni, utána pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karán tanulna tovább. Huszonegy hónapos kishúga azonban még talán fel sem fogta, hogy fél évig nem láthatja az édesapját. Hosszú törzsőrmester viszont már azt is eltervezte, hogy a Balkánról kisautókat hoz majd ajándékba a babák helyett inkább a fiús játékokat kedvelő kislányának.

A KFOR tizenhatodik váltásának tagjaitól dr. Papp László, Debrecen polgármestere is elköszönt, majd Horváth Kornél hadnagy, római katolikus tábori lelkész áldotta meg a külszolgálatra indulókat. A kibocsátó ünnepségen részt vett többek közt dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka és Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja is.

1596026757


* * *

A Kosovo Force (KFOR) Koszovóban tevékenykedő – NATO parancsnokság alatt működő – nemzetközi békefenntartó haderő, amely 1999. június 12-én jött létre az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata alapján. Magyarország 1999 márciusában csatlakozott a NATO-hoz, így kezdetektől részt vesz a koszovói műveletekben.

Fotó: a szerző felvételei