Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egy hónap a katonai közelharc jegyében

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2013. február 11. 9:39

Különleges, négyhetes katonai közelharc-tanfolyamon vesz részt tizenhat katona Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián február 4-től március 1-jéig. A foglalkozások délelőtt és délután is folynak, a cél pedig a technikák készségszintű elsajátítása.

„Az elmúlt évek tapasztalatait leszűrve alakítottuk át a képzést" – mondja kérdésünkre Molnár Károly őrnagy, az MH AA Mecséri János Kiképző Osztály Katonai Testnevelés és Közelharc Módszertani Részlegének vezetője. „Az utóbbi években is tartottunk itt Szentendrén központi felkészítéseket, de inkább az volt a jellemző, hogy mi mentünk ki az alakulatokhoz. Most azonban egy hosszabb, részletes tanfolyam megrendezése mellett döntöttünk, amelyen az edzésprogram alapját – ahogy eddig is – a Magyar Honvédségben létező alapfokú közelharc-szakanyag jelenti. A jelenlegi tanfolyam az ötfokozatú rendszerben az első szint, amit még négy egymásra épülő modul követ majd: ezek időtartama szintén négy hét lesz.

1595949042

A tizenhat résztvevőt kemény fizikai felmérés után választották ki a jelentkezők közül, a kiképzési tematika kialakításában Molnár Károly mellett Németh Bálint főhadnagy és Zagyva Sándor hadnagy – testnevelő tisztek – vettek részt, de a földharcra vonatkozó szakmai részek kidolgozásába Tar Tamás törzsőrmester és Gulyás Zsolt őrmester is besegített. „Akik idejönnek, úgy jönnek ide, hogy mindenképpen el akarják végezni a tanfolyamot" – mondja Molnár őrnagy. „A hozzáállás a lehető legjobb, maximális akaraterőről tesznek tanúbizonyságot, sőt, néha még többet is szeretnének csinálni, mint amit beterveztünk."

Mindezt a foglalkozásokat vezető Zagyva Sándor hadnagy is megerősíti. „Kitesznek magukért a katonák, az eddigi munka eredményes. Az is teljesen elsajátította a technikákat, aki a nulláról kezdte velük az ismerkedést" – emeli ki. Az első hét anyagát elsősorban a megfogások, az azokból történő szabadulások és néhány földreviteli technika képezte, néhány alapdobással kiegészítve. A következő hetekben ez az ismeretanyag számos további ismerettel egészül majd ki, utána pedig a tanultak megfelelő kombinációi következnek. „Négy hét alatt nagyjából készségszintre lehet fejleszteni ezeket az ismereteket" – teszi hozzá a hadnagy. „A fő szempont a hatékonyság volt: olyan rendszerbe akarjuk bevezetni őket, ami biztos alapokkal rendelkezik."

1595949042

A résztvevők előképzettségét illetően vegyes a kép, de mindannyian nagyon hasznosnak érzik a tanfolyamot. „Minden egyes katonának saját egyéni érdeke, hogy meg tudja védeni magát" – véli Jónás Zoltán főtörzsőrmester, az MH AA kiképző altisztje, aki semmiféle küzdősporttal nem foglalkozott korábban némi amatőr bokszot leszámítva, ám máris úgy érzi, hogy rengeteget fejlődött. Ebben persze sokat számít az is, hogy a kiképzők mindenben segítenek, részletesen elmagyarázzák, újból és újból bemutatják a szóban forgó technikákat.

Szintén kiemeli az edzői munka magas szakmai színvonalát a Szolnokról érkezett Pintér Sándor törzsőrmester, aki huszonkét éve shotokanozik, három danfokozatot szerzett a karate ezen irányzatában, maga is edzősködik, emellett pedig tíz évet birkózott is. „Nagyon sokat tanulok: új dolgokat, új feladatokat, új bemelegítési rendszert. Úgy gondolom, technikailag és szakmailag is nagyon magas szinten lehet itt elsajátítani ezeket a fogásokat, az edzői munkából pedig országos szinten is tanulhatna bárki" – mondja.

A délelőttöt és a délutánt is teljesen kitöltő foglalkozások során természetesen folyamatosan figyelnek a katonák testi épségére.

A tanfolyamon részt vevők február 28-án kötelezően részt vesznek majd a Szentendrén megrendezendő MH 1. Kinizsi Közelharc Kupán, ahol négyféle versenyszámban mérik össze erejüket a jelentkezők: a formagyakorlatok mellett háromféle küzdelmi számban folynak majd a küzdelmek. Másnap, március 1-jén a tanfolyam résztvevői vizsgát tesznek a tanultakból, amelyen értékelik úgy a fizikai állóképességet, mint a technikai és a küzdőrészt is. A sikeres vizsga után oklevél jár mindenkinek, de a szervezők távlati célja, hogy a jövőben felvarró is tanúskodjon arról az egyenruhán, ha valaki elvégezte ezt a speciális képzést.

1595949043

Fotók: Dévényi Veronika