Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Harctéri életmentés – magasabb fokon

Szöveg: Szűcs László |  2011. december 12. 7:20

Harctéri életmentő katona, azaz angolul Combat Life Saver – így nevezik azt az egészségügyi szakkiképzést, amelyet az MH Honvédkórház Egészségügyi Felkészítő és Továbbképző Bázisán rendeznek meg évente több alkalommal. A kéthetes, hetvenórás felkészítésen idén több mint háromszáz katona vett részt.

1595928638
Első alkalommal 2009 februárjában rendeztek harctéri életmentő katona (angolul: Combat Life Saver – CLS) kiképzést Budapesten, az MH Honvédkórház Egészségügyi Felkészítő és Továbbképző Bázisán (EFTB), amit akkor még egészségügyi kiképzőbázisnak neveztek. Mint azt a parancsnok, Bánsági László mérnök ezredes a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: az első két évben leginkább önkéntes alapon jelentkeztek katonák a felkészítésre, idén azonban már elsősorban a missziókba induló kontingensek és a nemzetközi szerepvállalásból adódóan felajánlott erők állománya számára rendeztek CLS-kiképzést a Tünde utcai laktanyában.

Emellett idén már olyan katonák számára is indítottak tanfolyamot, akik „megújítani" szerették volna a harctéri életmentő képesítésüket, a CLS-kurzuson megszerzett „jogosítvány" ugyanis csak két évig érvényes – mondta Bánsági ezredes. Megtudtuk tőle, hogy a cél továbbra is az, amit még az első tanfolyam kezdete előtt megfogalmaztak, azaz hogy minden lövészrajban legyen legalább két olyan katona, aki átesett ilyen felkészítésen.

1595928638
A bázis parancsnoka hozzátette, a CLS-kiképzés különlegessége, hogy a kurzusok résztvevői nemcsak a sebellátást és a kötözést, hanem az úgynevezett vénabiztosítást és az infúzióbekötést is gyakorolják. Márpedig ez a tevékenység a laikus egészségügyi elsősegélynyújtásnál jóval magasabb „lépcsőfok".

„Idén a CLS-kiképzéseket realisztikus, azaz a valósághoz legjobban hasonlító körülmények között szervezzük" – árulta el Bánsági ezredes, hangsúlyozva: a laktanya teljes, 36 hektáros területét felhasználják a különböző szimulációs gyakorlatokhoz. A részt vevő katonáknak ugyanis több váratlan szituációra kell reagálniuk a felkészítés ideje alatt, hiszen a tanfolyam vezetői vaklőszerrel, füst- és hanggránátokkal „teremtenek" harctéri körülményeket, imitálnak a helyzetnek megfelelő sérüléseket.

Az EFTB parancsnokától megtudtuk azt is, hogy harctéri életmentő katona kiképzésen idén eddig több mint 300-an vettek részt – a jelenleg is zajló felkészítésen 23-an igyekeznek elsajátítani az ismereteket (felvételeink a mostani kurzus egyik kiképzési napján készültek).

A bázison emellett 2011-ben több alkalommal is rendeztek egyhetes, negyvenórás szakfelkészítést az alakulatok egészségügyi szakállománya részére. Sőt, rendszeresek a mentőbúvár és a tűzszerész beosztású katonák számára megszervezett speciális egészségügyi felkészítések is.

Fotó: Dévényi Veronika

További képeinkért kattintson galériánkra!