Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Aláírták a V4-es Harccsoport felállításáról szóló nyilatkozatot

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2013. március 6. 16:51

A visegrádi országok védelmi miniszterei március 6-án, szerdán Varsóban aláírták a V4-es Harccsoport felállításáról szóló nyilatkozatot.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a találkozót követően telefonon az MTI-nek kifejtette: a V4-es Harccsoportnak − amelynek keretnemzete Lengyelország lesz − 2016 első negyedévében mintegy 3000 katonával kell felállnia. Alkalmazását és feladatait az Európai Unió harccsoportjairól szóló elvek határozzák meg.

A négy visegrádi ország − Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország − katonái alkotta közös haderőnek önállóan képesnek kell lennie európai uniós katonai műveletre. Ehhez egy komplex képességekkel rendelkező, gyors reagálású, magas készültségű, az összhaderőnemiség feltételének megfelelő haderőre van szükség − emelte ki a tárcavezető.

1595950511

Hende Csaba elmondta, hogy a V4-es nyilatkozaton felül lengyel kollégájával kétoldalú megállapodást is aláírtak, amely a különleges műveleti erők közötti együttműködésről, közös kiképzésükről, tapasztalatcseréjükről szól. A tárcavezető megjegyezte: a Magyar Honvédség idén több közös gyakorlatot is tart a lengyel katonákkal. A miniszter példaként kiemelte a NATO Reagáló Erő (NRF) „STEADFAST JAZZ 2013" gyakorlatát, amelyen Lengyelország vezetése mellett a balti és a visegrádi államok, valamint számos más NATO-tagállam is részt vesz.

A tárcavezető elmondta, hogy a szerdai lengyelországi találkozón a V4-es országok a weimari együttműködés országaival − vagyis Lengyelországon kívül Németországgal és Franciaországgal − kiegészülve tanácskoztak az európai biztonság- és védelempolitika aktuális kérdéseiről, de érintették Afganisztán és a Nyugat-Balkán biztonságának kérdéseit is.

Ezenfelül a francia védelmi miniszter részletes tájékoztatást és értékelést adott a Maliban zajló műveletről is, s köszönetet mondott a misszióhoz hozzájáruló országoknak, így Magyarországnak is. Hende Csaba elmondta, hogy a francia vezetésű műveletben vannak még hiányos képességek, de amint minden feltétel adott lesz, várhatóan április elején a magyar katonák is csatlakoznak a misszióhoz.