Kiemelten fontos a regionális együttműködések erősítése
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2012. május 9. 19:57Az „okos védelem” (smart defence) és a védelmi képességek csoportosítása és megosztása (pooling and sharing – P&S) keretében kialakításra kerülő katonai képességek többségét regionális szinten érdemes megteremteni – hangsúlyozta Siklósi Péter. A Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára az osztrák törvényhozás védelmi bizottságának delegációja számára tartott előadást május 9-én, Budapesten.
Siklósi Péter előadásában – az Országház Nagy Imre Termében – részletesen szólt a Magyarország biztonsági helyzetét meghatározó tényezőkről, így a jelenleg tapasztalható globális folyamatokról is. „Az Egyesült Államok változó kül- és biztonságpolitikájának következtében Európa számára egyre sürgetőbb, hogy megfelelő hozzáadott értékkel bíró katonai képességeket alakítson ki" – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Hazánk fő stratégiai érdekeiről szólva a helyettes államtitkár – többek között – kiemelte szomszédaink teljes körű uniós integrációjának támogatását, illetve a határon túli magyar nemzeti kisebbségek legitim törekvéseinek segítését: mint mondta, az ez irányú kapcsolatok elmélyítése Magyarország stratégiai érdeke.
Siklósi Péter úgy értékelte: a gazdasági válság hatásait leszámítva a jelenlegi biztonsági helyzet stabil, egy Magyarország vagy szövetségesei ellen irányuló hagyományos katonai támadás esélye elhanyagolható. A válságrégiók stabilan tartása ugyanakkor aktív tevékenységet igényel az egyes műveletek résztvevőitől.
Szólt az Európát övező régiókból fenyegető veszélyekről, így a terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek és radikális nézetek terjedése, a demográfiai viszonyok megváltozása és a gazdasági válság ezekkel kombinált hatásai jelentette fenyegetésekről. „Európának és a nyugati világnak tudnia kell reagálni ezekre a kihívásokra" – szögezte le.
A szövetségi rendszerekben való részvételünket illetően Siklósi Péter emlékeztette a megjelenteket arra, hogy a védelmi költségvetések az egész európai kontinensen csökkenő tendenciát mutatnak, és egyre nagyobb szerep hárul a költséghatékonyságot biztosító nemzetközi együttműködésekre a rokon tartalmú smart defence és pooling and sharing elvek mentén. Mint mondta, a smart defence és a pooling and sharing elvek mentén kialakításra kerülő többnemzeti projekteket elsősorban regionális szinten érdemes megteremteni: e téren a közép-európai nemzeti együttműködésről beszélt hazánk, illetve Ausztria, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Horvátország részéről, továbbá kiemelte a visegrádi négyek szoros kapcsolatát is.
A magyar védelmi büdzséről szólva elmondta: idén GDP-arányosan körülbelül 0,8 százalékos arányról beszélhetünk, ám a kormány által elfogadott tízéves forrásprogram értelmében a következő három évben nem csökkenhet tovább a ráfordítások összege, 2016-tól 2022-ig pedig minden évben a GDP 0,1 százalékával nőnek majd a hozzájárulások. Mindez azt eredményezi, hogy 2022-re az akkori 1,4 százalékos aránnyal elérjük majd az európai államok átlagos kiadásait.
A missziós szerepvállalást illetően az államtitkár hazánk afganisztáni és balkáni vállalásairól beszélt részletesebben. Afganisztánban hazánk arányos katonai részvétellel vállal szerepet a NATO tevékenységében, amíg a művelet tart: a feladatok egyre inkább a kiképzési, mentorálási jelleg felé tolódnak el.
A Balkán vonatkozásában hangsúlyozta: Magyarország mindaddig jelentős hozzájárulással kíván részt venni a KFOR és az EUFOR ALTHEA missziókban, amíg azok tartanak, hiszen Koszovó és Bosznia-Hercegovina stabilitása hazánk kiemelt érdeke.
Az előadást követően osztrák−magyar kétoldalú védelmi bizottsági találkozót és megbeszélést tartottak, amelyen dr. Kocsis Máté, a törvényhozás honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke és Csampa Zsolt, a testület alelnöke köszöntötte a vendégeket. Az osztrák delegáció tagjai a bizottsági ülés után megtekintették az Országház épületét.
Fotó: Dévényi Veronika