Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Informális védelmi csúcs Gödöllőn

Szöveg: M. Tóth György |  2011. február 25. 18:22

A líbiai helyzet kapcsán jelenleg a folyamatos egyeztető tárgyalásoké a főszerep, hiszen a békét és demokráciát igenlő országok közösségének alaposan mérlegelni kell, hogy miként tudják elősegíteni az afrikai országban eszkalálódott helyzet megszüntetését. Egyebek mellett így foglalta össze a közeli napokban-órákban folytatott tárgyalásait Catherine Asthon, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője február 25-én, pénteken délután Gödöllőn, az EU-tagállamok védelmi minisztereinek informális tanácskozását követő sajtótájékoztatón.

1595914808
Gödöllőn, február 25-én, a Királyi Kastély lovardájában Lady Asthon, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének elnökletével folytatták az Unió védelmi minisztereinek informális tanácskozását. A sajtótájékoztatón hallhattuk: „Az Európai Unió Tanácsának soros elnökét, Magyarországot, a rendezvények kiváló házigazdáját mindenekelőtt köszönet illeti, szívesen jövök vissza önökhöz, egyébként nemsokára, a külügyminiszteri találkozóra."

Lady Ashton kedves gesztusát kemény szavak követték, hiszen a Líbiában történtek miatt, a jelenlegi, kilátástalannak tűnő helyzetben dönteni kell: a nemzetek közössége milyen eszközöket vessen latba a békésebb helyzet megteremtése érdekében. Magas diplomáciai körökkel folytatott tárgyalásain elsősorban az erőszak megszüntetésnek kikényszerítéséhez szükséges lépések elemzése került a középpontba. A megszorító intézkedések természetesen csak a nemzetközi közösség egyértelmű támogatásával lehetnek hatásosak – mondta a főképviselői.

1595914808
Elhangzott a sajtótájékoztatón, hogy a térségben mintegy kétezer európai uniós polgár tartózkodik, vannak köztük kettős állampolgárságúak is, ők maradnának, míg a többiek kimenekítése a közeli napok-órák legfontosabb feladata. Lady Ashton az együttműködés példájaként említette, hogy máris egy megfigyelő francia hajó tartózkodik a közelben.

Egy kérdés kapcsán elhangzott: Olaszország számos polgára tartózkodik az Líbiában. Kimenekítésükhöz még valóban használható térképek sincsenek, miközben az országban rossz az úthálózat, és nincsenek a menekítésben segíteni tudó szervezetek.

A nemzetközi szervezetekben ezekben a percekben is zajlik a tárgyalássorozat a tervezett, illetve alkalmazható szankciókról – jelentette ki a főképviselő. Egyben biztosak vagyunk, az alapos elkészítésen, a körültekintően megválasztott módszeren múlik, hogy amit teszünk, hatásos lesz-e, és a lépések hatására az ország politikai elitje felhagy-e az erőszakkal.

1595914808
Lady Ashton ismét megjegyezte: a folyamatos tárgyalásoknak, a nemzetközi szervezetek együttes fellépésének van most itt az ideje. Legalábbis, ami a február 25-ei helyzetet illeti.

Az ülésen részt vett Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára, aki
határozottan elítélte a líbiai eseményeket. Mint mondta: „a gyilkolás és
a brutalitás aggasztó. De most a legfontosabb, hogy a bajba jutott
embereken segítsünk."

A tájékoztatón egyébként elsőként a házigazda, dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter szólt a sajtó képviselőihez. Elmondta, a főképviselő és az ő számára is az „első" jelző illeti e tanácskozást. Személy szerint először fogadhatta vendéglátóként az Unió tagállamainak védelmi minisztereit, lady Ashton pedig főképviselői státusának alapján, most először elnökölt miniszteri találkozót.

A honvédelmi miniszter ezúttal is hangsúlyozta: a lisszaboni szerződés hatályba lépésével a kül- és biztonságpolitika, illetve a mindezzel összefüggő védelmi politikai irányítása teljes felelősség mellett, a mindenkori főképviselőt illeti. Természetesen e találkozó főbb témáinak előkészítéséhez hazánk, illetve a honvédelmi és a külügyi tárca, jó támogató soros elnökként, minden segítséget megadott.

1595914809
Dr. Hende Csaba a sajtótájékoztató során honvedelem.hu és a Magyar Honvéd magazin kérdésére válaszolva elmondta: „Az EU folyamatban lévő műveleteiről a munkavacsorán folytattak megbeszéléseket a védelmi miniszterek. Köztük is szó volt a legfontosabbról, a bosznia-hercegovinai Althea műveletről, illetve haderejének, az EUFOR-nak a jövőjéről. A téma azért is érdemel kiemelt figyelmet, mert e művelet fordulóponthoz érkezett, ugyanis idén novemberben lejár a vele kapcsolatos ENSZ-mandátum."

A tagállamoknak tehát rövidesen dönteniük kell, hogy megmaradjon-e az ALTHEA végrehajtó jellegű jelenléte, vagy sem. Ha pedig nem akkor, miként alakuljon át az EUFOR katonai kiképzést segítő, tanácsadó, vagy más jellegű erővé. E tekintetben különféle vélemények hangzottak el. Általánosságban elmondható, egyik tagállam sem fejezte ki szándékát a misszió erőinek növelésére.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Tóth László