Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonadiplomaták előtt tartott előadást a miniszter

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. június 28. 16:01

A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség helyzetéről, a folyamatban lévő főbb feladatokról és a közeljövő kihívásairól tartott előadást Hende Csaba honvédelmi miniszter a véderő-, katonai és légügyi attasék 2011. évi értekezletén június 28-án.

A Katonai Felderítő Hivatal (KFH) Bartók Béla úti székházában tartott értekezleten jelen volt Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium (HM) közigazgatási államtitkára, Siklósi Péter, a tárca védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, Tóth András mérnök vezérőrnagy, a KFH főigazgatója és Domján László vezérőrnagy, a Katonai Biztonsági Hivatal főigazgatója.

Hende Csaba részletesen szólt az elmúlt egy év eredményeiről. Az árvízi védekezés és a vörösiszap-katasztrófa során tanúsított példaértékű honvédségi helytállást emelte ki, amely során a magyar katonák a legnehezebb, legváratlanabb helyzetben is helytálltak. Megemlítette a béketámogató missziós tevékenységet: tizenhárom országban mintegy ezer katona tanúsított példás helytállást, főként Afganisztánban és a Balkánon.

A honvédelmi miniszter az Európai Unió Tanácsának soros elnöki programjai kapcsán köszönetet mondott azoknak a katonáknak és köztisztviselőknek, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Honvédelmi Minisztérium lelkiismeretesen ellátta feladatait. Hende Csaba közölte: az elmúlt fél évben Európa és a magyar nemzet érdekeit szolgáltuk, ezekért az értékekért álltunk ki.

A tárcavezető kiemelte: az elmúlt egy év átvilágításainak célja a korrupció és az ahhoz vezető alkalmak, lehetőségek feltárása, megszüntetése volt. A működési mechanizmusok korrekciója is megtörtént, amely gátat vetett a célszerűtlenségeknek, az ésszerűtlenségeknek, a pazarlásnak. A vizsgálatok kiterjedtek a Honvédelmi Minisztériumra és háttérintézményeire. Hende Csaba hangsúlyozta: összesen negyvenöt feljelentés született az adott ügyekben, amelyek mintegy kétmilliárd forintnyi kárt okoztak a tárcának és a honvédségnek. Hozzátette, a bűncselekmények jellemzően hűtlen kezelés, csalás, bűncselekmény közbeszerzési eljárásban, illetve az ezek kapcsán elkövetett okirat-hamisítás voltak.

Hende Csaba az új humánstratégia kapcsán kijelentette: életpályamodellt fognak biztosítani a katonáknak a mindenkori követelmények és kompetenciák átlátható rendszerével, előrelépéssel a személyzetfejlesztés terén, illetve egyértelmű illetményrendszerrel. A képzésről szólva Hende Csaba kiemelte: a 2012. január 1-jétől működő egységes Nemzeti Közszolgálati Egyetem a közigazgatási, a belügyi és a honvédelmi tárca szoros felügyelete alatt álló, korlátozott autonómiájú intézményként működik majd, a karain folyó képzés vezetői képesség-központú lesz. A leendő tisztek alapképzésben, mesterképzésben, katonai vezetői képzésben, illetve katonai felsőfokú vezetői oktatásban részesülnek, amely egyben felkészíti őket „második karrierjükre": további tanulással bárkinek lehetősége lesz, hogy más területen helyezkedjen el, miután befejezte katonai szolgálatát.

Hende Csaba megemlítette a külszolgálatot, a központi és helyi közigazgatás szerveit, illetve az állami közmunkaprogramokban való részvételt. Mint fogalmazott, ma Magyarországon becslések szerint mintegy hétszázezer munkaképes ember kénytelen segélyből élni. „A munka nem büntetés, ez ad méltóságot, emberhez méltó életet", mondta a miniszter, majd rámutatott, hogy a kabinet segély helyett a közjó érdekében munkát kíván adni ezeknek a honfitársainknak. „A munkaalapú társadalomban sokaknak a közmunka ad majd megélhetést", tette hozzá. Hangsúlyozta: a programok összehangolása olyan szervezeti képességeket kíván meg, amelyekkel ma Magyarországon leginkább a Magyar Honvédség rendelkezik.

Hende Csaba szólt az új honvédelmi törvényről, amelynek tervezete a sarkalatos törvények közül elsőként készült el. Reményét fejezte ki, hogy július 11-én az Országgyűlés nagy többséggel fogadja el majd el az új jogszabályt. Mint elmondta, az új törvény elődjének 209 szakaszával szemben mindössze 83-at tartalmaz majd, továbbá a parlamentben mindössze egy tucatnyi módosító indítványt fűztek hozzá a képviselők, és ezek sem hibajavításra irányultak, hanem koncepcionális különbségeket tükröztek. Kiemelte, hogy lelkiismereti okokból továbbra is lehetőség lesz a fegyver nélküli katonai szolgálat választására, a belső meggyőződés azonban senkit sem mentesít a haza szolgálata iránti kötelezettségvállalás alól, amennyiben a szükség vagy a rendkívüli körülmények úgy kívánják. Újdonságként említette, hogy a Katonai Ügyészség a törvény értelmében kikerül a honvédségi szervezetből, és a Legfőbb Ügyészség alárendeltségében működik majd tovább.

A honvédelmi miniszter szerint a katonadiplomaták az elmúlt egy évben a lehető legjobb teljesítményt nyújtották, elkötelezettek és felkészültek voltak. A jövőben is hasonló szolgálatteljesítést vár el tőlük a Magyar Honvédség érdekeinek védelme és képviselete, a regionális együttműködések fejlesztése érdekében.

 

Fotók: Krasznai-Nehrebeczky Mária