Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar–szlovák miniszteri találkozó

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. június 28. 15:22

A delegáció élén június 27-től hivatalos látogatáson hazánkban tartózkodó Ľubomír Galko, a Szlovák Köztársaság védelmi minisztere és vendéglátója, Hende Csaba honvédelmi miniszter június 28-án, kedden délelőtt plenáris tárgyalásokat folytattak, majd ezt követően nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak a Honvédelmi Minisztériumban.

1595920908
Mint azt Hende Csaba bevezetőül kijelentette: tizenkét éve nem került sor kétoldalú eszmecserére a szlovák védelmi és a magyar honvédelmi miniszter között. Multilaterális találkozók ugyan több ízben is voltak, de négyszemközti szlovák–magyar miniszteri megbeszélés nem.

A honvédelmi miniszter elmondta, Ľubomír Galko szlovák védelmi miniszter tegnap megtekintette a kolontári iszapkatasztrófa helyszínét és azt az új lakóparkot, ahol most indul újra az élet. A honvédelmi miniszter a találkozó alkalmával újból megköszönte azt a segítséget, amelyet a szlovák emberek nyújtottak a vörösiszap-katasztrófa kárelhárításában.

A magyar–szlovák katonai kapcsolatok kiegyensúlyozottak, problémamentesek – szögezte le Hende Csaba, aki elmondta, a tárgyaláson áttekintették az aktuális biztonságpolitikai kérdéseket, a kétoldalú katonai kapcsolatokat és a magyar
EU-elnökség tapasztalatait, továbbá meghatározták az együttműködés lehetséges új területeit is. Ennek során a szlovák fél kifejezett érdeklődést mutatott a Magyar Honvédség önkéntes tartalékos rendszere (ÖTR) iránt.

1595920908
A sajtótájékoztatón szó esett a magyar EU-elnökség szakpolitikai kulcsterületeiről, nevezetesen a Lisszaboni Szerződés Közös Kül- és Biztonságpolitikai vonatkozású rendelkezéseinek végrehajtásáról, a védelmi képességek csoportosításáról és megosztásáról (Pooling & Sharing), illetve az EU–NATO kapcsolatok előmozdításáról. E tendenciára reagálva egyre szorosabb regionális védelmi együttműködés bontakozik ki Ausztria, Csehország, Horvátország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia között.

A honvédelmi miniszter a magyar–szlovák katonai kapcsolatokról szólva megerősítette, hogy a katonai együttműködés területei a következők: a NATO-döntésekhez közös álláspont kialakítása, valamint a csapatkapcsolatok élénkítése. Ennek jegyében még az idén két alkalommal tartanak vegyivédelmi gyakorlatot a Magyar Honvédség katonái Szlovákiában.

Hende Csaba a közös munkát szemléltetve elmondta: szlovák és magyar katonák szolgálnak Afganisztánban, Bosznia-Hercegovinában, és Cipruson. E műveleti területek közül kiemelkedik az ENSZ ciprusi missziója, az UNFICYP, amelynek keretében konkrét műveleti együttműködés valósult meg szlovák–magyar–horvát–szerb partnerségben. Az UNFICYP-misszióban példaértékű a két ország katonáinak együttműködése.

A Visegrádi Négyekről (V4) szólva elhangzott, a V4-ek védelmi miniszterei a 2011 májusi, lőcsei találkozójukon eldöntötték, hogy együtt kívánnak működni egy közös V4-es EU-harccsoport megalakításában, melynek időzítése 2016 első felére esik.

1595920909
Ez utóbbit megerősítette Ľubomír Galko is, aki köszönetet mondott vendéglátójának a fogadtatásért, a nyílt és őszinte eszmecseréért és a gazdag programért. A szlovák védelmi miniszter is örömét fejezte ki, hogy tizenkét év után végre sor kerülhetett négyszemközti találkozóra is.

Hangsúlyozta, a mostani konstruktív megbeszélések előrevetítettek egy jövőbeni, még sokoldalúbb és szorosabb katonai kapcsolatot a két ország között. Mindez hasznára válik a két népnek is, jelentette ki a szlovák védelmi miniszter, aki megígérte, hogy közbenjár a szlovák–magyar hadisírgondozás ügyének rendezésében. E terület ugyan szomszédunknál a belügyminiszter hatáskörébe tartozik, de mint Ľubomír Galko leszögezte, mint a kormány tagja, minden lehetséges eszközzel támogatja az egyezmény tető alá hozását. A védelmi tárca vezetője elmondta azt is, hogy Szlovákiában a napokban tárgyalja a kormány a nemzeti védelmi stratégiát.

A tájékoztató után a miniszterek válaszoltak az újságírók kérdéseire, amelyek a konkrét kétoldalú katonai együttműködésre, lehetséges közös légtérvédelemre, valamint a NATO afganisztáni missziójával kapcsolatos jövőbeni várható lépésekre vonatkoztak.

Fotó: Krasznai-Nehrebecky Mária és Kazi Antal