Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Már csak néhány nap…

Szöveg: Szűcs László |  2015. január 26. 7:31

Február első felében véget ér az MH KFOR Kontingens 11. váltásának missziója Koszovóban. A korábbiaktól eltérően a mostani váltás nem egy, hanem két műveleti századdal volt jelen a nyugat-balkáni műveleti területen. Az elmúlt fél évben végzett munkáról és a még előttük álló néhány nap feladatairól Preininger Győző alezredessel, a kontingens parancsnokával beszélgettünk.

1595986569

Az elmúlt fél év a kontingens számára sok feladattal telt. A kiérkezés utáni átadás-átvételtől kezdve egészen mostanáig − amikor már várják az új váltás érkezését − nem volt olyan nap, hogy ne kellett volna valamilyen feladatot végrehajtaniuk, illetve amikor ne lett volna magyar katona Koszovó útjain, műveleti feladatban. A parancsnok szerint leginkább járőrtevékenységet és egyéb békefenntartói feladatokat hajtottak végre az ország területén.

Amíg a pristinai Slim Lines táborban állomásozó magyar műveleti század − a portugál alegységgel közösen − a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalja volt, addig a Novo Selóba települt magyar békefenntartók − amerikai alárendeltségben − a Keleti Többnemzeti Harccsoport részeként végezték feladataikat.

„A Novo Seló-i század missziójának hat hónapja alatt csaknem négy hónapot töltött úgynevezett előretolt műveleti bázison, a Mitrovicától északra található Nothing Hill és Cabra táborokban, s innen indultak járőrözni a felelősségi területükre" − mondta Preininger alezredes, akitől megtudtuk azt is, hogy a Novo Seló-i század speciális feladatrendszere miatt, illetve az alegység ellátása érdekében át kellett szervezni a kontingens logisztikai rendszerét. Ezt azonban különösebb gond nélkül sikerült végrehajtaniuk. A Novo Selo táborban települt század munkáját az is segítette, hogy a katonai bázis parancsnoki teendőit tavaly november óta egy magyar tiszt, Szilágyi Zsolt alezredes látja el − tette hozzá.

1595986569

Bár az utóbbi években Észak-Koszovó puskaporos hordónak számított, Preininger Győző alezredes úgy látja, hogy az elmúlt fél évben „normalizálódott a biztonsági helyzet". „Mostanában nem voltak nagyobb tüntetések és zavargások a térségben. Azt az egy-két kisebb tömegrendezvényt pedig jól tudta kezelni a helyi rendőrség, a Kosovo Police. Ha esetleg nekik nem sikerülne megfékezniük az indulatokat, akkor második lépcsőben az Európai Unió jogi és igazságügyi missziójának, vagyis az EULEX tagjainak feladata fellépni a rendbontókkal szemben. A KFOR csak a harmadik bevethető szervezet a sorban" − emelte ki a kontingens parancsnoka.

Ugyancsak fontos része volt a kontingens munkájának a különféle kiképzések végrehajtása. Preininger alezredes elárulta: a magyarok számos alkalommal tartottak úgynevezett fire phobia felkészítéseket a koszovói műveleti területre kiérkező KFOR-nemzetek békefenntartóinak, amelyek során a katonák begyakorolták azokat a testtartásokat, fogásokat, és eljárásokat, amikkel a − halálos erejű fegyvernek minősülő − házi készítésű gyújtópalackok hatása a minimumra csökkenthető.

„A kontingens része volt egy összekötő-megfigyelő csoport is, amely Podujevo járás közigazgatási szervezetei és intézményei, valamint a KFOR-parancsnokság közötti összeköttetésért és kapcsolattartásért felel" – mondta az alezredes.

1595986569

A még hátralévő feladatokról szólva Preininger alezredes hangsúlyozta: február 2-ig mindkét műveleti század végzi a munkáját, utána pedig megkezdik a felkészülést a váltásra, azaz az eszközök és felszerelések, valamint a feladatok átadás-átvételére. A 12. váltás ünnepélyes búcsúztatását már megtartották Magyarországon, az új kontingens február elején érkezik ki a műveleti területre.

„Úgy vélem, a tizenegyedik váltás elvégezte azt a munkát, ami miatt kijött. Feladatainkat végrehajtottuk, gond nélkül, nagyobb sérüléstől mentesen" − mondta az alezredes, kiemelve: a harcászati tartalék zászlóalj, illetve a többnemzeti harccsoport vezetői elégedettek voltak a magyar katonák teljesítményével és az általuk elvégzett munkával. „Ez azonban nemcsak a parancsnok, hanem a teljes kontingens sikere, és ezúton is szeretném megköszönni a beosztott állomány fegyelmezett munkáját" − fogalmazott Preininger Győző alezredes, akinek a mostani volt a negyedik balkáni missziója, ám úgy érzi, hogy a mostani jelentette az összes közül a legnagyobb kihívást számára.

1595986569

Fotók: Gyeginszky Andor hadnagy és Rácz Tünde