A béke megőrzéséből vizsgáztak
Szöveg: Galambos Sándor | 2012. június 22. 9:16Befejeződött a 23. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (International Military Observer Course – IMOC). A szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központ (MH BTKK) által szervezett háromhetes kurzus végén, június 20-án és 21-én tizenhét magyar és tizennégy külföldi tiszt tett sikeres záróvizsgát.
Galéria
Nagy Róbert őrnagy, a kiképző központ megbízott parancsnokhelyettese, a tanfolyam igazgatóhelyettese a honvedelem.hu-nak elmondta: a háromhetes felkészítés elején a hallgatók elméleti foglalkozásokon ismerkedtek a katonai megfigyelés alapjaival, többek közt a békefenntartás ENSZ által kidolgozott alapelveivel, a nemzetközi szervezetekkel történő együttműködés lehetőségeivel, a híradás, a kommunikáció és a járőrözés végrehajtásával kapcsolatos szabályokkal.
A második héten a gyakorlati foglalkozásokon volt a hangsúly, a tanteremben tanultak alkalmazásával. A hallgatók különböző szituációs tréningeken vettek részt a szolnoki laktanyában és Egerbaktán, a kiképzés végén pedig egy kétnapos zárógyakorlaton adtak számot felkészültségükről.
A zárógyakorlat forgatókönyve szerint például a járőröknek a szolnoki repülőmúzeumban kellett fegyverzet-ellenőrzést végrehajtaniuk. A békefenntartók részére ugyanis jelzés érkezett, hogy az ott tárolt gépek száma több a békeszerződésben megengedettnél, valamint az ellenállók megpróbálják felfegyverezni és ismét bevethető állapotba hozni a múzeumi tárgyként nyilvántartott vadászgépeket.
Egy másik feladat konfliktusok kezelése volt egy „menekülttábor" körül, ahova a kerítésen kívülről belőttek. Mivel többen súlyosan megsérültek az incidensben, az ENSZ-katonáknak intézkedniük kellett a sérültek orvosi ellátásáról. Ráadásul ebben a táborban egy keresett személy is bujkált, akit a járőr tagjainak fel kellett ismerniük és tartózkodási helyéről tájékoztatniuk kellett a helyi hatóságot. A Szolnok határában kijelölt „demilitarizált zónában" pedig a járőrök az ellenállók egy fegyveres csoportját fedezték fel, akiket békés eszközökkel meg kellett győzniük a terület elhagyásáról.
Magyar katonák 1988 óta vesznek részt nemzetközi békefenntartó műveletekben; az első ilyen misszió az Irak és Irán közti háború utáni tűzszünet felügyelete volt. Az ezt követő években a Magyar Honvédség a világ számos pontjára küldött katonai megfigyelőket, például Angolába, Mozambikba, Libériába, Tádzsikisztánba, Ugandába, Szaúd-Arábiába, Grúziába, Kuvaitba és a Nyugat-Szaharába. 1995-ben pedig első alkalommal vett részt magyar fegyveres kontingens az ENSZ ciprusi missziójában (UNFICYP), valamint a Nemzetközi Erők és Megfigyelők (MFO) kötelékében a Sínai-félszigeten. Jelenleg magyar katonai megfigyelők állomásoznak Grúziában, Nyugat-Szaharában, Cipruson, Libanonban, a Balkánon és még számos EBESZ-misszióban.
További képekért kattintson galériánkra!
Fotó: A szerző felvételei