Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Felkészültek a béke őrzésére

Szöveg: Galambos Sándor |  2016. június 14. 9:08

Bevetésre kész tisztként oldották meg a feladataikat, méltóak arra, hogy a nemzetközi közösséget és országunkat képviseljék – gratulált a 31. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam végzett hallgatóinak június 10-én, pénteken Horváth Gábor dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott szárazföldi haderőnem főnöke.

1596735737

Kétnapos záró gyakorlattal ért véget a 31. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (International Military Observer Course – IMOC). Az ENSZ Békeműveleti Főosztály (United Nations Department of Peacekkeping Operations – UN DPKO) által akkreditált felkészítésen hét magyar és a huszonkét országból (Ausztrália, Burkina Faso, Kína, Kelet-Timor, Egyiptom, Észtország, Franciaország, Grúzia, Németország, Izrael, Jordánia, Kazahsztán, Macedónia, Pakisztán, Palesztina, Szerbia, Srí-Lanka, Szváziföld, Togo, Tunézia, Ukrajna, Zambia) érkezett huszonhárom tiszt sajátította el az ENSZ katonai megfigyelői feladatokat.

Az MH Béketámogató Kiképző Központban szervezett háromhetes felkészítés résztvevői először elméleti foglalkozásokon ismerkedtek a katonai megfigyelés alapjaival, a második héten aztán a tanteremben tanultakat alkalmazták a gyakorlatban: különböző szituációs tréningeken vettek részt a szolnoki központban és Egerbakta térségében.

1596735737

A záró gyakorlaton pedig egy fiktív hadműveleti területen hajtottak végre békefenntartói feladatokat: járőrözést, fegyverzet-ellenőrzést, konfliktuskezelést, információgyűjtést, „tárgyaltak" a szemben álló felek képviselőivel és a helyi elöljárókkal. A gyakorlat forgatókönyve szerint például a járőröknek a szolnoki repülőmúzeumban kellett fegyverzet-ellenőrzést végrehajtaniuk. A békefenntartók részére ugyanis jelzés érkezett, hogy az ellenállók megpróbálnak felfegyverezni és ismét bevethető állapotba hozni néhány múzeumi tárgyként nyilvántartott repülőgépet.

Egy másik feladat a „menekülttábor" körüli konfliktusok kezelése volt: egy helyi lakos kezében felrobbant egy gránát, amit azért szedett össze, mert az elterjedt hírek szerint az ENSZ-katonák pénzt adnak a talált robbanószerekért. A járőrnek a rendelkezésre álló információk alapján vizsgálatot kellett indítania és jelentést készítenie a történtekről. Az ENSZ-katonák biztosították a robbanás helyszínét, tolmácsot és szemtanúkat kerestek. Közben kiderült, hogy a táborban egy háborús bűnös is bujkál. Őt a körözési plakát alapján fel kellett ismerniük, s jelenteniük kellett a tartózkodási helyét.

1596735737

Egy másik menekülttábor lakói közé viszont egy tüzérségi lövedék csapódott – egy ember meghalt, egy pedig megsebesült. A nyugalom helyreállításáról szintén az ENSZ megfigyelőinek kellet gondoskodniuk. Nehezítette a munkájukat, hogy a támadástól megrémült menekültek mindenáron azt akarták, hogy egy magára hagyott újszülöttet a kéksisakos katonák vigyenek magukkal.

A járőrök egy illegálisan felállított ellenőrzőpontot is felfedeztek a demilitarizált övezetben, amit egy fegyveres csoport működtetett. Az ellenállók pénzt szedtek a helybéli áthaladóktól. A megfigyelőknek egy baleset kapcsán is intézkedniük kellett: egy ENSZ-zászló alatt közlekedő gépkocsi elütött néhány birkát és egy pásztorkutyát – az állatok elpusztultak. Az ENSZ képviselője a probléma rendezése érdekében tárgyalt a település polgármesterével, hogy közösen találják meg a károk enyhítésének mindkét fél számára elfogadható megoldását.

1596735738

Bolesza Róbert százados, a kiképző központ megbízott kiképzési részlegvezetője elmondta: a háromhetes felkészítés eredményes volt, a záró gyakorlat bizonyította, hogy a tanfolyam hallgatói felkészültek az ENSZ által működtetett fegyvertelen katonai megfigyelő missziókban rájuk váró feladatokra.

„Az elmúlt néhány évtized során a társadalmi és gazdasági fenyegetések egyre erősebbek lettek. Korunk egyik legértékesebb, leginkább védendő értéke a biztonság, aminek a megőrzése a 21. század egyik legnagyobb kihívása. Ennél fogva már maga az a tény, hogy hogy ilyen tanfolyamok, eszmecserék, tapasztalatcserék léteznek a biztonság témakörében, kiemelt fontossággal bír. A jövőbeni fenyegetések különleges képességeket követelnek, nagy szükség van jól képzett katonákra, akik bármikor és bárhol bevethetők, akár extrém körülmények közt is" – hangsúlyozta a tanfolyam végzett hallgatónak oklevélátadó ünnepségen Horváth Gábor dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott szárazföldi haderőnem főnöke.

1596735738

Fotó: Matócsiné Kiss Hajnalka főtörzsőrmester és a szerző