Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kiképzési nagyüzem Szentendrén

Szöveg: Szűcs László |  2011. január 17. 6:09

A „Magyar Honvédség kapuja” – a katonák és a civilek is egyaránt így nevezik a szentendrei laktanyát, ahol az MH Központi Kiképző Bázis (MH KKB) és az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola (MH KPTSZI) is található. A két alakulatnál nincsen megállás, folyamatosan zajlik a különböző tanfolyamokra és képzésekre bevonult hivatásos és szerződéses állományú katonák felkészítése. Január második hetében is kiképzési nagyüzem fogadta lapunk munkatársait.

A karácsony és szilveszter közötti néhány, kiképzésmentes munkanapot leszámítva nem volt megállás az MH Központi Kiképző Bázison. A pihenésre persze nincs is idő, hiszen egyszerre több kiképzés is zajlik a szentendrei laktanyai kerítésein belül, valamint a kaszárnyához tartozó gyakorló- és lőtéren. „Igazi kiképzési nagyüzem ez" – mondja Nagy Attila alezredes, a MH KKB Mecséri János Kiképző Osztályának vezetője.

„Tűzoltók, balra át!"

A főtiszt kíséretében először a laktanya alakulóterére tartunk, ahol éppen alaki foglalkozás zajlik. A „Balra át!", „Jobbra át!", „Hátra arc!" vezényszavakat végrehajtók azonban ezúttal nem a Magyar Honvédségnél rendszeresített tereptarka gyakorló egyenruhát viselik, hanem a tűzoltók fekete színű uniformisát. Mindez természetesen nem véletlen. A lánglovagok rendszeres vendégei a szentendrei alakulatnak, mivel egy 2008-ban – a fővárosi tűzoltóparancsnok és a HM Honvéd Vezérkar főnöke által – aláírt együttműködési megállapodás értelmében a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság állományába kerülő újoncok a katonai alakulatnál kapják meg a saját szolgálatukhoz is nélkülözhetetlen alapozó kiképzést.

Január 10. és január 21. között, napi két órában a tűzoltók díszlépésétől döng az alakulótér betonja – mondja az alezredes, akitől megtudjuk azt is, hogy a Mecséri János kiképző osztály állományából három tiszthelyettes és egy tiszt foglalkozik a lánglovagok képzésével, ami nemcsak az alaki kiképzést, hanem minden nap két-két órás testnevelési foglalkozást is takar.

Harmincan kezdték meg a két hetes képzést a szentendrei katonai bázison, közülük 29-en a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság (FTP) állományába, egy újonc lánglovag pedig a paksi atomerőmű intézményi tűzoltói közé kerül majd a kötelező tanfolyam elvégzése után.

Mindezt már Tóth Csaba százados, az FTP Tűzoltási, Mentési és Katasztrófaelhárítási Főosztályának kiemelt főelőadójától tudjuk meg, aki elárulja azt is, hogy az újonnan felszerelt tűzoltók számára kötelező elvégezni a kétszer nyolc hétig tartó OKJ-s tanfolyamot.

A tűzoltóság és a honvédség között létrejött együttműködési megállapodás értelmében ez egészül még ki a két hetes szentendrei kiképzéssel, amelynek során természetesen már szakmai ismeretek is tanulnak a leendő tűzoltók.

„A tanfolyam ideje alatt már nagyon kicsi a lemorzsolódás. A tűzoltósághoz ugyanis nagyon kemény fizikai, egészségügyi és pszichológiai vizsgálatok után lehet csak bekerülni. A képzést most elkezdő harminc újoncot hatszáz jelentkező közül választottuk ki" – mondja a százados.

„Tűzoltók! Balra át!" – adja ki az utasítást az osztály egyik kiképző őrmestere. Egyszerre harminc ember mozdul, s hajtja végre szabályosan az alaki szabályzatban rögzített, immár jól begyakorolt mozdulatsort. Nagy alezredes és Tóth százados egymásra néz, s alig észrevehetően bólintanak. Láthatóan elégedettek az eredménnyel…

Jeges szél, ingovány, lőkiképzés

Néhány kilométerrel távolabb, a bázis izbégi lőterén igazi „katonás időjárás" fogad minket, amikor kiszállunk az UAZ terepjáróból. Nagy Attila alezredes is fázósan húzza fülére a sapkát, mi pedig már bánjuk, hogy hallgattunk megérzésünkre, és nem hoztunk magunkkal kesztyűt. A lőtér mögött magasodó hegyen átbukó hideg légáramlatok csontig hatoló jeges széllé erősödve érik el a tűzmegnyitási terepszakaszon felsorakozó katonákat. A tevékenységet még nehezebbé teszi, hogy az olvadó hó ingovánnyá változtatta a területet, minden lépéskor bokáig süllyed az ember a ragadós, „vendégmarasztaló" sárba.

Persze a kiképzés ilyen körülmények között sem állhat le, már csak azért sem, mert az egy hónappal korábbi, még a mostaninál is mostohább időjárási körülmények miatt el kellett halasztani a 14 hetes alapkiképzésen részt vevő újonc szerződéses legénységi állomány lőgyakorlatait – tudjuk meg az alezredestől. És ha nem akarnak nagyon elcsúszni a kiképzési tervhez képest, akkor még a mai napon mindenképpen pótolni kell a gépkarabély alaplőgyakorlatot, illetve a pisztoly szakalap lőgyakorlatot is. Emellett pedig fel kell készülni az 1. számú lőgyakorlatokra, valamint az éles kézigránátdobásra, amelyet – a tervek szerint – holnap hajtanak végre az újoncok.

Az alapkiképzésen részt vevő 115 katona két hónappal ezelőtt, november 9-én vonult be a kiképző bázisra. Felkészítésük február 18-án fejeződik be – mondja az osztályvezető, akivel körbesétáljuk a lőkiképzés foglalkozás részfoglalkozási helyeit. Még az éles lövészet előtt minden katonáknak végre kell hajtania a gépkarabély, illetve a pisztoly szét-, és összeszerelést, valamint a tárazást. Emellett pedig gyakorolniuk kell a célzást és a távolságmeghatározást, illetve – gyakorló gránáttal – a kézigránátdobást is.

Motivált csapat járőrfeladaton

A szentendrei kiképzési nagyüzemből kiveszik a részüket az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola oktatói és hallgatói is. A csobánkai gyakorlótérre vezető bekötőúton Korcsog László alezredes, az iskola igazgatóhelyettese vár ránk. Mint mondja, a mai napon az „őrmesterképzőnek" is nevezett, nappali rendszerű, 10 hónap időtartamú OKJ-s képzésen részt vevő hallgatók számára rendezik meg az úgynevezett modulzáró vizsgát. Magyarul ez azt jelenti, hogy a félév végén a képzésen részt vevő 54 leendő honvéd tiszthelyettesnek írásbeli, szóbeli és gyakorlati vizsgát kell tennie az elmúlt hónapok során elsajátított ismeretekből.

A csobánkai kiképző bázison, a gyakorlati vizsgán, a mai napon a csapat fele vesz részt. Ők nyolc-nyolc katonából álló rajokat alakítanak, s egy járőrfeladatot teljesítenek. E során – összesen nyolc állomáshelyen – különféle feladatokat kell végrehajtaniuk. A teljesség igénye nélkül, kis erejű ellenség leküzdése, veszélyes terepszakasz leküzdése és álcázás is szerepel a feladatok között.

Korcsog alezredes szerint a „csapat" nagyon motivált, ami nem véletlen, hiszen kilencszáz jelentkező közül ők voltak azok a szerencsések, akik tavaly szeptemberben megkezdhették a képzést. Az első félév során általános katonai ismereteket tanultak, februártól azonban szakosodnak, s a nyáron már mint hivatásos állományú légvédelmi rakétás, híradó, rádióelektronikai felderítő, rádiórendszer üzemeltető, illetve sárkány-hajtómű szerelő tiszthelyettesként tesznek majd ünnepélyes esküt.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Dévényi Veronika