Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Mi várható az uniós védelmi miniszteri találkozón?

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. február 25. 6:02

Háttérbeszélgetésen fogadta a sajtó képviselőit az Európai Unió védelmi minisztereinek informális tanácskozását megelőzően dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter, illetve Siklósi Péter védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár. A Külügyminisztériumban megtartott tájékoztatón a csúcs legfontosabb témáiról esett szó.

Magyarország 2011 első félévében először tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztét. A Lisszaboni Szerződés hatályba lépésével, illetve az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) működésének megkezdésével a soros elnöki feladatok jelentős mértékben átalakultak. A közös biztonság- és védelempolitika és az EU külső képviselete területén lényegében megszűnt a féléves soros elnökség feladat- és hatásköre, ezen a területen a főkoordinátor az Unió mindenkori kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Ebből fakadóan Magyarország a közös biztonság- és védelempolitika területén elsősorban támogató feladatokat („supporting presidency") lát el. Mint Hende Csaba hozzátette, ennek jegyében hazánk is Catherine Ashton figyelmébe ajánlott bizonyos témaköröket erre a félévre.

Az informális csúcs témáiról a miniszter elmondta: a résztvevők áttekintik a jelenleg folyó uniós katonai műveleteket, így az EUFOR Althea, az EU NAVFOR Atalanta és az EUTM Somalia missziókat, megvitatják a képességfejlesztés aktuális kérdéseit, így napirenden lesz a képességek megosztását és csoportosítását célzó kezdeményezés (pooling & sharing), a műveletekhez kapcsolódóan a tervezés és vezetés-irányítási képességek javítása, a civil és katonai képességek közötti szinergiák kihasználásának szükségessége, valamint az EU harccsoportok helyzete. A partnerek emellett az Európai Védelmi Ügynökség előtt álló legfontosabb feladatokat is áttekintik. A második munkaülés témái az EU és a NATO, illetve az EU és az ENSZ együttműködése. A pénteki napon Magyarországra érkezik a NATO főtitkára, Anders Fogh Rasmussen is.

Észak-Afrika: nem merült fel a beavatkozás lehetősége

1595914556
A rövid tájékoztatót követően Hende Csaba a megjelent újságírók kérdéseire válaszolt. Ezek egy része az aktuális események tükrében az észak-afrikai biztonsági helyzettel és annak kihatásaival állt kapcsolatban. „A téma nem szerepel a találkozó hivatalos napirendjén, de nagyon valószínű, hogy szóba kerül majd", szögezte le a miniszter. „Az azonban kizárt, hogy bármiféle döntés szülessen, hiszen ez egy informális ülés." Egy felvetés szerint Brüsszelben olyan pletykák terjednek, melyek szerint néhány uniós tagállam katonai szerepvállalásra kapott felkérést a líbiai eseményekkel összefüggésben. Hende Csaba leszögezte: hazánk semmilyen formában, tehát sem hivatalosan, sem félhivatalosan nem kapott semmiféle ilyen tárgyú megkeresést, és ugyanígy az sem merült fel, hogy uniós állampolgárok kimenekítése céljából bármilyen katonai művelet keretében kellene beavatkozni az eseményekbe. „A nemzetközi jog szabályaira tekintettel kell lenni, hiszen Líbia szuverén állam", tette hozzá, és arra is emlékeztetett, hogy a helyzet szinte óráról órára változik, folyamatosan zajlanak az események.

Kérdésre válaszolva Hende Csaba azt is elmondta: az észak-afrikai események hatására nincs napirenden semmiféle változás a két afrikai magyar missziót illetően. „A Sínai-félszigeten tevékenykedő misszió bővítése vagy szűkítése a Camp David-i békeszerződést aláíró három fél, illetve az ENSZ döntésének függvénye", emelte ki a miniszter, aki személy szerint nem számít arra, hogy a közeljövőben változások következnének be ezen a téren. Mint fogalmazott, egyelőre bármilyen ezzel kapcsolatos fejtegetés csakis távoli spekuláció lehet.

A beszélgetésen az Afrika szarvánál tevékenykedő EU NAVFOR Atalanta misszió jövője is szóba került. „Az utolsó brüsszeli csúcson is behatóan érintettük ezt a kérdést, hiszen a térségben egyre veszélyesebb a kalózok tevékenysége", mondta Hende Csaba, aki szerint ezt illetően az elfogott kalózok bírósági felelősségre vonása, illetve a büntetés-végrehajtási kérdések a legbonyolultabbak, de emellett arra is tekintettel kell lenni, hogy a kalózok jelenleg is mintegy hatszáz túszt tartanak fogva. „A kalózok a római kor óta jelen vannak ebben a térségben, vagyis a probléma nem tegnapi keltezésű", tette hozzá a miniszter, aki emlékeztetett: Magyarország mindössze egy megfigyelő tiszttel vesz részt a misszióban. Arra a kérdésre, mely azt firtatta, felmerült-e annak gondolata az illetékes vezetők körében, hogy esetleg katonák kísérjék a térségben közlekedő kereskedelmi hajókat, nemmel válaszolt.

Előrelépési lehetőségek, vitás kérdések

„A NATO-EU-együttműködés, mely a találkozó egyik fő témája, nem tartozik azon pontok közé, amelyekben áttörést lehetne várni, és ennek elsősorban a Ciprus körüli viták jelentik az okát", fogalmazott Hende Csaba. Hozzátette: bízik abban, hogy a csúcson vendégként részt vevő NATO-főtitkárnak, Anders Fogh Rasmussennek lesznek felvetései a kérdést illetően. Mint mondta, konkrét előrelépésre leginkább a rögtönzött robbanóeszközök elleni védelem, illetve az egészségügyi biztosítás és együttműködés kérdéseiben lehet számítani, bár ismét hangsúlyozta: a csúcs informális jellegéből következően döntések itt biztosan nem születnek majd.

1595914556
A rögtönzött robbanóeszközök elleni védekezés kapcsán Hende Csaba emlékeztetett: hazánk e tárgykörben példaértékű módszertani kiképzési eljárásokat dolgozott ki, és ezen a téren különösen a szentendrei Magyar Honvédség Központi Kiképző Bázis (MH KKB) szerepe emelendő ki. A miniszter szerint elképzelhető, hogy a jövőben kiszélesedhetnek a vonatkozó témájú nemzetközi tanfolyamok. Az egészségügyi biztosítás kapcsán úgy fogalmazott: Magyarország e téren kiemelkedő humántőkével, így tökéletesen felkészült, nemzetközileg is elismert tudású orvosokkal és ápolókkal rendelkezik, és e képesség több módon is megosztható, akár a konkrét gyakorlati tevékenységek, akár a képzés tekintetében.

A vitás kérdések közé tartozik az EUFOR Althea missziója is Boszniában. A honvedelem.hu kérdésére Hende Csaba rámutatott: az alapkérdés ezen a téren az, hogy az ENSZ jelenleg hatályos mandátumának lejártát követően végrehajtó vagy nem végrehajtó jellegű legyen-e az azt követő szerepvállalás. „Ebben a kérdésben mindenképpen közös döntést kell hozni", hangsúlyozta a honvédelmi miniszter. „Az egyes tagállamok egyoldalú lépéseit sem elvi szinten, sem magyarként nem tudom helyeselni, hiszen hazánknak rendkívül fontos érdekei fűződnek a Balkán biztonságához."

A képességfejlesztés legaktuálisabb kérdése, a pooling & sharing kapcsán Hende Csaba hangoztatta: a témában a védelempolitikai igazgatók január végén megrendezett ülése is élénk vitákat eredményezett, Magyarország pedig elkötelezett amellett, hogy a következő hónapokban folyamatosan napirenden tartsa a témát, és mindent megtesz majd az érdemi haladásért. „Viszonylag szerény lehetőségekkel bíró országként már csak a költséghatékonyság miatt is a lehető legnagyobb mértékben érdekeltek vagyunk a duplikációk elkerülésében", hangoztatta a miniszter, aki kiemelt fontosságúnak nevezte a felesleges párhuzamok kiiktatását és az egyes védelmi struktúrák együttműködését. Jó példaként említette a tárgykörben a pápai bázisrepülőtéren működő SAC légiszállító flottát.

Fotók: Tóth László